Prečo je dusená pohánka užitočná a ako ju správne variť a používať

V obchodoch sa predáva hnedá, smotanová a zelená pohánka. Zelené krupice, na rozdiel od iných typov, sú najužitočnejšie, pretože nepodliehajú tepelnému spracovaniu. Prečo výrobcovia dusili pohánky? Parené alebo pražené krúpy sa stávajú aromatickými a pevnými. Môže sa uložiť na dlhú dobu. Zároveň však parenie jadra robí produkt menej užitočným.

Čo je dusená alebo dusená pohánka

Parená pohánka je jadro pohánky spracované tepelným naparovaním pod tlakom. Krúpy majú krémovú alebo hnedú farbu. Neparené cereálie môžete rozlíšiť podľa farby - je to zelená.

Pre spotrebu je namočený, klíčiaci a naparený - tieto metódy prípravy s minimálnym tepelným spracovaním umožňujú zachovať jeho užitočné látky.

Dusená pohánka Je kaša varená bez varu. Chuť sa nijako nelíši od varu, ale zachováva si viac vitamínov a mikroelementov. Metóda naparovania šetrí čas. Ak nalejete vrúcu vodu alebo kefír cez cereálie cez noc, ráno dostanete hotové a zdravé raňajky.

Prečo je dusená pohánka užitočná a ako ju správne variť a používať

Čo sa líši od varu, čo je zdravšie

Existujú nejaké rozdiely medzi dusenou pohorkou alebo vareným zvyčajným spôsobom? Čím menej sa pohára varí, tým lepšie. Zachováva si maximálne množstvo živín.

jadro Pohánka je bohatá na vitamíny, nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny, stopové prvky, kyseliny a aminokyseliny. Počas varenia sa niektoré z nich zrútia. Parná pohánka znižuje obsah kalórií v miske, čo je obzvlášť dôležité pre účinné chudnutie.

Zloženie a vlastnosti

Pohánka nie je za nič považovaná za jedinečnú kultúru: obsahuje veľa látok dôležitých pre organizmus. Pohánka obsahuje veľa vitamínov, ako sú: B1, B2, B5, B6, B9, H, E, PP.

Medzi stopovými prvkami: draslík, vápnik, horčík, železo, zinok, meď, selén, mangán, chróm, molybdén, jód, cín, nikel, kobalt. Pohanka má tiež vysoký obsah ľahko stráviteľných bielkovín a vlákniny.

Prínos a ujma

Prečo je dusená pohánka užitočná a ako ju správne variť a používať

Pohanková kaša sa pre svoje prospešné vlastnosti nazýva „kráľovná obilnín“. Naparená pohánka je tiež užitočná z nasledujúcich dôvodov:

 • v dôsledku vysokého obsahu kyseliny listovej zvyšuje pohánka rezistenciu tela voči rôznym infekciám;
 • vďaka vysokému obsahu draslíka je pohánka zvlášť užitočná pri opuchoch rôzneho pôvodu;
 • pohánka posilňuje krvné cievy, zlepšuje krvný obeh, pomáha čistiť toxíny v tele a stimuluje trávenie;
 • produkt je užitočný pri silnom fyzickom a duševnom strese;
 • oplatí sa ho zaradiť do detskej stravy, pretože výrobok obsahuje veľké množstvo vitamínov, makroprvkov a mikroelementov;
 • čistí telo a vedie k chudnutiu.

Môže byť pohánka škodlivá? Napodiv, možno. Vysoký obsah bielkovín nie je vždy dobrá vec, pretože veľa bielkovín je potenciálnym alergénom. A hoci alergia na pohánky je zriedkavá, treba pripomenúť možnosť nežiaducej reakcie.

Obzvlášť dôležité je obmedziť používanie drvených obilnín z pohánky. Takéto obilniny obsahujú málo hrubej vlákniny z potravy a ich častejšie používanie vedie k zhoršeniu aktivity tráviaceho traktu.

Aj v malom množstve sa pohánka môže stať nebezpečnou pri skladovaní v zlých podmienkach - napríklad v otvorenom obale vedľa chemikálií pre domácnosť a iných toxických látok.

Obsah kalórií a BJU

Krupica obsahuje až 15% bielkovín a takmer 60% zdravých „pomalých“ uhľohydrátov. Energetická hodnota je 334 kcal na 100 g produktu. Varené jadro obsahuje približne rovnaké množstvo kalórií.

100 g obilnín obsahuje:

 • viac ako 13 g proteínu;
 • asi 3 g tuku;
 • 62,5 g uhľohydrátov.

Obsah kalórií dusená pohánka - 100 - 110 kcal na 100 g.

Rozdiel s varenými obilninami - viac ako 200 kcal.

Ak cereálie varíme s kefírom, bude to nasýtené jedlo mliečnymi proteínmi a probiotikami a obsah kalórií sa zvýši na maximum 150 kcal.

Ako správne variť dusenú pohánku

Existuje niekoľko spôsobov varenia dusenej pohánky. Na varenie v pare môžete použiť zelenú pohánku a hnedé (vyprážané) cereálie. Dusené cereálie na noc sú produktom s maximálnymi užitočnými vlastnosťami a vitamínmi.

Pozor! Po dni bude produkt nepoužiteľný, a preto ho varte čo najviac za deň.

Vriaca voda cez noc

Pred spracovaním sa pohánka podľa potreby vytriedi a nevyhnutne sa umyje v cedníku. Cereálie sa naparujú v miske s vekom. Pohár cereálie sa naplní dvoma pohármi vriacej vody. Zdravá kaša bude pripravená o 8-10 hodín.

kefír

Opláchnite krupicu, nalejte do pohára a nalejte do kefíru. Do rána jadro napučí a je pripravené na použitie. Toto jedlo sa odporúča jesť ráno pred raňajkami, asi pol hodiny pred jedlom.

Pomery jadra a kefíru sú 1: 1, je lepšie použiť 1% kefíru.

Prečo je dusená pohánka užitočná a ako ju správne variť a používať

V termoske

Jednou z najpohodlnejších metód naparovania je použitie termosky. Čas varenia bude trvať kratšie, iba 3 - 4 hodiny. Premyté jadro sa naleje do termosky a naleje sa vriacou vodou. Súčasne bude mať misa v termoske príjemnú teplotu na dlhodobé stravovanie.

Ako správne používať

Pohanková kaša sa môže jesť ako samostatné jedlo alebo ako príloha. Je vhodný na raňajky, obedy a večere. Odborníci odporúčajú rôzne druhy stravy na základe tejto obilniny.

Aplikácia na chudnutie

Pohánková strava sa považuje za jednu z najúčinnejších: v priemere na ňu strácajú jeden kilogram za deň, čo znamená, že v týždennom kurze môžete stratiť asi 7 kg.

Hlavnou stravou na pohánkovej diéte je pohánka, ale obyčajne sa nevarí, ale dusí sa vriacou vodou v pomere 1 pohár suchej obilniny na 2 - 3 poháre vody. Výber množstva vody vám umožňuje meniť konzistenciu: čím menej vriacej vody, tým granulovanejší sa produkt ukáže, resp. Ak sa cereálie naparujú veľkým množstvom vody, pohánka sa ukáže byť mäkká a rozmazaná.

Je lepšie jesť pohánku v malých porciách šesťkrát denne. Posledný príjem lieku by mal byť 4-6 hodín pred spaním.

Pozor! Napriek zaručenému účinku stravovania na pohánku ho mnohí lekári považujú za nevyvážený a nespĺňajú denné požiadavky na výživné látky.

Prečo je dusená pohánka užitočná a ako ju správne variť a používať

Pohánková strava patrí medzi mono-diéty, s tým sú však povolené určité odpustky. Takže môžete piť 1% kefír (do 1 litra denne). Zelený čaj, minerálna voda sú povolené. Dôrazne sa odporúča užívať multivitamín. V predvečer vážneho stresu v mozgu (skúšky, obdobia hlásenia atď.) Môžete tiež jesť lyžicu medu. Je lepšie rozpustiť ho v pohári teplej vody.

Dôležité! Pohánková strava Je dôležité, aby ste okamžite po ukončení kurzu vychádzali z jedla, aby ste sa nestretli s jedlom. Deň čo deň musíte stravu postupne rozširovať o ovocie, zeleninu, ryby, kurča.

Kto je kontraindikovaný

Pri individuálnej neznášanlivosti pohánky možno pozorovať nevoľnosť a zlé zdravie. S exacerbáciou chorôb gastrointestinálneho traktu sa odporúča vylúčiť túto kašu z potravy.

Nemá žiadne ďalšie kontraindikácie.Naopak, z dôvodu vysokého obsahu rastlinných vlákien pohánka zlepšuje fungovanie tráviaceho traktu a vďaka kyseline listovej, vápniku, draslíka, sodíka a horčíka, ktoré obsahuje, normalizuje činnosť kardiovaskulárneho systému.

Medzi mýty patrí skutočnosť, že táto obilnina je kontraindikovaná pre diabetikov. V diéte diabetika je to jedna zo základných potravín, pretože pohánka obsahuje veľké množstvo aminokyselín a rastlinných vlákien, ktoré spomaľujú vstrebávanie uhľohydrátov v črevách, - hladina cukru v krvi po jedle pohánky stúpa pomaly a hladko.

Pre hypotonických pacientov sa oplatí pohltiť alebo úplne vylúčiť pohánka, pretože horčík obsiahnutý v tomto produkte uvoľňuje steny krvných ciev, čo vedie k zníženiu tlaku.

Výhody a nevýhody

Táto obilnina nemá prakticky žiadne kontraindikácie, ak sa konzumuje s mierou. Jeho výhody sú zrejmé:

 • ľahký spôsob varenia;
 • dostupnosť;
 • obsahuje vitamíny B, železo (prevencia anémie, stimulácia krvotvorných funkcií), vápnik, draslík, fosfor, zinok (dobré pre kosti, pokožku, vlasy, svaly);
 • obsah kalórií, v závislosti od spôsobu varenia, od 100 do 110 kcal;
 • obsahuje málo uhľohydrátov a veľa bielkovín, vďaka ktorým si dlho udržuje pocit plnosti;
 • zlepšuje metabolizmus, preto jeho dodržiavanie spôsobuje dvojnásobnú ranu pre nadváhu.

Ak nesedíte na mono-diéte, to znamená jesť len pohánky, potom táto obilnina nemá žiadne nevýhody. Vo všetkom je však dôležitá miera a náležitá príprava. Ak je obilie slabo naparené, tiež sa vstrebáva slabo, čo ovplyvní predovšetkým ľudí s chorobami žalúdka a čriev.

záver

Parená pohánka je zdravý a chutný potravinový produkt. Odporúča sa na použitie ľuďmi všetkých vekových skupín. Má vyvážené zloženie a vysokú výživovú hodnotu. Energetická hodnota produktu je spôsobená obsahom pomalých (komplexných) uhľohydrátov a ľahko stráviteľných bielkovín. Pripravuje sa niekoľkými spôsobmi: naleje sa vriacou vodou, kefírom alebo v pare v termoske.

Mali by ste si dať pozor na pohánkovú mono-diétu. Pozorne si prečítajte kontraindikácie a pravidlá pre takúto stravu alebo sa poraďte s lekárom, ak máte chronické ochorenia.

Pridať komentár

záhradné

kvety