Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Basil je rozmarná rastlina, takže mnohí obyvatelia leta majú problémy s jeho pestovaním. Táto bylina má množstvo charakteristík, ktoré je potrebné vziať do úvahy v každej fáze kultivácie. Pozrime sa na možné príčiny slabého rastu bazalky.

Prečo bazalka rastie zle?

Basil je korenistá bylina, ktorá je známa už od staroveku a je populárna na celom svete... Existuje mnoho odrôd rastlín, líšia sa výškou kríkov, veľkosťou a farbou listov, vôňou a vlastnosťami.

Pri pestovaní korenia sa často stretávajú s problémami, pretože bazalka si vyžaduje náležitú starostlivosť. Semená s nízkou kvalitou sú zriedkavé, najčastejším dôvodom zlého rastu plodín sú agronomické chyby.

Zlé semená

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Často záhradníci pestovať bazalku zo semien... Možným dôvodom, prečo semeno nepučí, je nízka kvalita.

Dôležité! Nepoužívajte semená, ktoré sú zastarané.

Ak semená do dvoch týždňov neklíčili, môžete vysiať nové: predchádzajúcim sa skončila platnosť alebo boli nesprávne uložené.

Nepriaznivé podmienky prostredia

Pri výsadbe bazalky je dôležité vziať do úvahy poveternostné podmienky v regióne. Rastlina nie je prispôsobená nízkym teplotám a nedostatku slnečného žiarenia.

Vlastnosti korenia:

 1. Basil je teplomilná rastlina. Aj malé kolísanie teploty jej spôsobuje škodu. Optimálny výkon pre pestovanie je od + 25 ° C. Nízke hodnoty spôsobujú problémy s rastom. Maximálna teplota, ktorú vydrží bazalka, je + 40 ° C.
 2. Nedostatok slnečného svetla je zlý pre rast trávy. Potrebuje až 16 hodín svetla denne.
 3. Nevhodná pôda často spôsobuje zlý rast. Pôda by mala byť ľahká, voľná a úrodná. Na mieste sú vhodné miesta, kde sa pestovala zelenina.
 4. Časté dažde a nadmerná vlhkosť pôdy poškodzujú korenie.

Ak podmienky prostredia nie sú vhodné na pestovanie korenistých kríkov, sú umelo vytvorené pomocou dodatočného osvetlenia alebo pestovanie sadeníc v skleníkoch.

Agrotechnické chyby

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Aby korenie rástlo a potešilo úrodu, je dôležité správne sledovať všetky body výsadby.

Chyby, ktoré záhradníci často robia pri pestovaní bazalky:

 1. Použitie semien s uplynutou dobou platnosti. Nedajú sadeniceako aj tie, ktoré boli nesprávne uložené.
 2. Výsadba na začiatku studenej pôdy.
 3. Nesprávna starostlivosť o rastliny: predčasná alebo nadmerná hydratácia, nedostatok tepla, svetla a živín.
 4. Výsev príliš hlboký. Jemné klíčky neprelomia vrstvu Zeme. Semená sú pokryté 0,5-1 cm.

Po zavlažovaní je dôležité vyhnúť sa stojatej vode. Nadmerná vlhkosť často vedie k vzniku čiernej nohy.

Choroby a škodcovia

Bazalka je rezistentná na rôzne patogény, ale za nepriaznivých podmienok je ovplyvnená infekciami alebo hmyzom.

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Najčastejšie plesňové choroby, ktoré ovplyvňujú korenie:

 1. stávkokaz... Vyvíja sa v podmienkach vysokej kyslosti, zlej výmeny vzduchu v pôde a jej nadmernej vlhkosti. Koreňový golier sadeníc je náchylný na túto chorobu. Plavidlá, ktoré živia rastlinu, sú upchaté. Stonka sa stáva mäkkou a tenkou, stmavne, listy žltnú a rastlina zomrie.
 2. Fusarium. Huby uvoľňujú toxíny do výživných štiav rastlín a ovplyvňujú jej cievy. Stonky sú tenké a hnedé. U dospelých rastlín sa vrchol postupne vysychá, najskôr uschnú a potom odumrú.
 3. Šedá hniloba... Najčastejšie ovplyvňuje rastliny v skleníkoch a ohniskách. Najprv sa objaví na spodných listoch, potom ovplyvňuje celý kríkov. Postihnuté oblasti sú pokryté šedo-hnedými suchými škvrnami, ktoré sa stanú zvodnými a vytvára sa sivá chumáč.

Zo škodcov sú najnebezpečnejšie pre bazalku chrobáky poľné a vošky.

Mšice cmúľajú miazgy zo stoniek a listov. Stonky sa prestanú vyvíjať, listy sa zvlnia, rastlina vyschne. Hmyz zanecháva sladký výtok, ktorý sa stáva prospešným prostredím pre vývoj zhlukovaných húb, ktoré zakrývajú rastlinu tmavým kvetom.

Referencie. Vošky nesú vírusové choroby, ktoré sa nedajú vyliečiť.

Poľná chyba sa živí bazalkovou šťavou. V dôsledku poškodenia sú listy rastlín zdeformované, pokryté svetlými škvrnami, získajú hnedý odtieň a odumrú. Dospelí aj larvy spôsobujú ujmu.

Ostatné rastliny môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť výskytu škodcov. Basil ide dobre s uhorkami, paradajkami, paprikou, cibuľou, cuketou, kukuricou, fazuľami, feniklom, šalátom a hlávkovým šalátom. Neodporúča sa pestovať korenie vedľa kôpru a majoránky.

Prečo sa sadenice bazalky nerastú

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Sadenice bazalky najprv rastú pomaly. Je potrebné byť opatrný, ak sa rast vôbec nezaznamená.

Pomalý rast je často spájaný s:

 • v závode chýba teplo a svetlo;
 • studená pôda;
 • nedostatočné alebo nadmerné zalievanie;
 • pôda je ťažká a kyslá;
 • nedostatok živín.

Ak tieto príčiny odstránite, bazalka vás poteší sviežou zeleňou.

Ako dosiahnuť, aby bazalka dobre rástla

Existuje málo dôvodov pre zlý rast rastlín. Pred usmrtením plodiny je dôležité ich správne identifikovať a odstrániť. Keď problémy začnú, je ľahšie ich vyriešiť uložením plodiny. Ak neexistujú žiadne zjavné dôvody pre zlý rast, rastlina potrebuje kŕmenie.

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Odstránenie príčin zlého rastu

Na vyriešenie situácie so slabým rastom korenia je dôležité odstrániť jej príčiny:

 1. Nedostatok tepla a slnečného svetla je kompenzovaný fytolampmi, ktoré predlžujú denné svetlo na 12-16 hodín. Pre sadenice je dôležité dodatočne vytvoriť príjemné podmienky, ak ich nie je vonku dosť.
 2. Na korenie je vhodná iba ľahká neutrálna pôda. Je dôležité izolovať pôdu na mieste, najmä prvýkrát po výsadbe výhonkov. Z tohto dôvodu sú rastliny pokryté plastovým obalom.
 3. Basil potrebuje včasnú zálievku. Nedovoľte, aby pôda vyschla a vyplňte korene. Rastliny sa navlhčia iba usadenou teplou vodou.

Korenie sa počas rastu niekoľkokrát oplodní. Prvý vrchný obväz sa aplikuje 10 dní po výsadbe na otvorenom priestranstve. Na tento účel sa používa riešenie vtáčieho trusu. Po druhýkrát sa kultúra oplodní po 2 týždňoch, napríklad roztokom nitrophoska.

Pozor! Aby sa zbavili škodcov, kríky sa ošetrujú mydlovou vodou alebo insekticídmi, ak sú lézie významné.

Plesňové ochorenia na liečbu nereagujú dobre. Čiernu nohu nie je možné vyliečiť, preto sú jej kríky okamžite odstránené a do pôdy sa nasýti nasýtený roztok manganistanu draselného. Ako preventívne opatrenie uvoľňujú pôdu, dodržiavajú režim zavlažovania a vysádzajú výsadby do skleníka a skleníka.

Pri prvých príznakoch fusária sa chemikálie nepoužívajú okamžite. Na začiatok sa na rastliny nastrieka roztok cibuľových šupiek (4 diely šupiek na 1 diel vody, nechajte na jeden deň). Rovnaký liek pomôže s šedou hnilobou, ale iba v počiatočnej fáze. V pokročilých prípadoch sa používajú fungicídy.

Vrchný dresing

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Ako vrchný obväz:

 1. Organické hnojivá: biohumus, vermigumát, sadenice, prisťahovalec alebo univerzálny. Nakupujú sa v špeciálnych obchodoch. Prípravky dobre vyživujú rastliny, sú neškodné pre ďalšie použitie v potravinách.
 2. Hnoj alebo kompost. Ako vrchný dresing, záhradníci odporúčajú pridať močovinu do vody na zalievanie bazalky.
 3. Popol, ktorý odpudzuje škodcov.
 4. Minerálne hnojivá. Pokon posilňuje listy, podporuje vývoj koreňov a rýchly rast; YORKEY zvyšuje vodivosť kmeňa a urýchľuje rast; Soyuzkhim chráni pred vonkajšími škodlivými vplyvmi a podporuje rýchly rozvoj.

Predpokladá sa, že rastlina absorbuje chemikálie, ktoré sú obsiahnuté v minerálnych hnojivách. Výsledkom je produkt, ktorý nie je úplne šetrný k životnému prostrediu.

Čo robiť, ak bazalka rastie zle

Hoci sa korenie najčastejšie pestuje v ázijských krajinách a na Kaukaze, môže sa pestovať aj v strednom Rusku.

Zasadia ju do skleníka otvorené priestranstvo a domáce podmienky. Hlavná vec je vytvoriť vhodné podmienky pre kríky, potom budú rásť v interiéri aj exteriéri.

V skleníku

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Pestovanie skleníkov má niekoľko výhod:

 • výnos úrody je lepší ako na otvorenom poli;
 • žiadna závislosť od poveternostných podmienok a životného prostredia;
 • úroda sa získa po celý rok.

V skleníku pre bazalku je dôležité vytvoriť správne podmienky:

 1. Skleník by mal byť vetraný a skonštruovaný z materiálov, ktoré dobre udržiavajú teplo a umožňujú priechod svetla. Sadenice v prístrešku musia odolávať aj najtvrdším mrazom.
 2. Pri výsadbe na jar sa horná vrstva pôdy zmieša s hnojom, pretože si zachováva teplo.
 3. Skleník by sa mal nachádzať na mieste dobre osvetlenom slnkom.
 4. Pre rastlinu je vhodná piesčitá pôda bohatá na živiny. Pred výsadbou je pôda pripravená: vrchná vrstva je odstránená, vykopaná rašelinou a pieskom.
 5. Pri výsadbe je dôležité zachovať vzdialenosť medzi kríkmi 25-30 cm, medzi radmi - 20-30 cm.
 6. Pôda potrebuje uvoľnenie a včasné zalievanie. Je dôležité odstrániť burinu.

Na pestovanie v zime sa skleník zahrieva. Je to drahé, a preto sa bazalka často pestuje doma aj v chladnom počasí.

Na otvorenom poli

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Na otvorenom priestranstve je rastlina vysadená s ohľadom na podmienky prostredia. Ak má región menej slnka a viac zrážok, je lepšie myslieť na pestovanie skleníka.

Vlastnosti kultivácie na otvorenom poli:

 1. Miesto pristátia by malo byť osvetlené slnkom. Neodporúča sa pestovať bazalku v tieni stromov, pretože vyžaduje veľa tepla a svetla.
 2. Pôda musí byť výživná. Na tento účel sú vhodné miesta, na ktorých rástli zemiaky, uhorky, paradajky a strukoviny.
 3. Aby sa udržala optimálna teplota, sadenice sa prikryjú fóliou a ponechajú sa 2 týždne po premiestnení rastlín na miesto. Počas dňa je dôležité monitorovať teplotu vzduchu: ak je nad + 20 ° C, prístrešok sa na jeden deň odstráni.
 4. Záhradné lôžko je pripravené na jeseň. Zem je vykopaná, burina sa odstráni, aplikuje sa organická hmota, hnojivá potaše a superfosfátové granule.
 5. Je lepšie zalievať rastliny večer, aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti a vysychaniu z pôdy.

Pôda je pokrytá pilinami alebo pokosenou trávou - potom bude pre burinu ťažké rásť a Zem zostane dlho voľná.

Doma

Dôvody, prečo bazalka rastie zle a čo s tým robiť

Pri pestovaní doma je dôležité zabezpečiť korenie dobrému osvetleniu, teplu (najmenej + 25 ° C) a ľahkej priedušnej pôde.

V miestnosti by nemali byť prievary a náhle zmeny teploty. Nedovoľte stagnácii vody v sadeníc v kvetináči a tieni.

Dôležité! Pestujte bazalku na parapetoch, ktoré sú južné alebo juhovýchodné, kedykoľvek je to možné. Loggia je vhodná na pestovanie sadeníc. Pri vetraní miestnosti odoberte rastliny na iné miesto alebo ich prikryte plastom.

Požiadavky na pestovateľskú nádrž:

 • priestranné hrnce alebo nádoby s otvormi na dne s hĺbkou 10 cm;
 • drenážna vrstva - 2-3 cm (expandovaná hlina, kamienky, lámaná tehla, drvený kameň).

Pôda sa kupuje v obchode alebo sa vyrába sám. Možnosti mixu:

 • záhradná pôda + humus + rašelinová pôda (rovnaké proporcie);
 • 1 diel kokosového substrátu + 2 diely pôdy + 2 diely humusu;
 • 2 časti pôdy + 1 časť humusu.

Vlastná pôda sa dezinfikuje 1% roztokom manganistanu draselného alebo „Fitosporin“. Iné spôsoby dezinfekcie sú zmrazenie na 1 týždeň alebo praženie v peci pri + 180 ° C po dobu 2 hodín.

Aby sa bazalka zahustila, je potrebné stlačiť 2 vrchné listy (počnúc 6 trvalými). To isté sa deje, keď sa rastlina chystá kvitnúť. Ak neodstránite horné listy a kvety, krík rýchlo uschne.

záver

Basil vás poteší sviežosťou a arómou, ak budete dodržiavať poľnohospodárske postupy jeho kultivácie. Slnko, teplo a včasné zalievanie sú pre korenie dôležité. Miesto v letnej chate alebo v byte by malo byť dobre osvetlené. Chýbajúce návrhy sú žiaduce. Na urýchlenie rastu je rastlina kŕmená.

Pridať komentár

záhradné

kvety