Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Basil je aromatické korenie, ktoré musíte mať v mnohých talianskych jedlách. V kombinácii s mäsom a zeleninou sa dokonca pridáva do dezertov a sladkých nápojov. Takú trávu je možné pestovať v klimatických podmienkach našej krajiny na otvorenom poli aj doma, v kvetináči na parapete.

Basil je veľmi nenáročný. Od záhradníka si to nevyžaduje veľkú pozornosť, ale stále stojí za to dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o rastliny a chrániť ich pred chorobami a škodcami. Inak sa môžete stretnúť s problémom, ako je žltnutie listov. Zistite, prečo sa to deje z článku.

Prečo bazalka zožltne

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Listy bazalky sú zelené alebo fialové v závislosti od druhu.... Ak začnú zožltnúť, uschnúť, vyschnúť a spadnúť, rastlina je v nepohodlných podmienkach. Dôvod môže spočívať v nesprávnej starostlivosti, infekcii chorobami a škodcami, nedostatku živín.

Znaky, ktoré sprevádzajú odfarbenie listov, pomôžu určiť, prečo bazalka zožltne.

choroby

Najčastejším dôvodom, prečo bazalka pri príjme umrie kvalitná starostlivosť, - infekcia infekciami. Voňavé korenie ovplyvňuje niekoľko druhov chorôb.

stávkokaz

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Blackleg je plesňové ochorenie, ktoré často postihuje mladé rastliny. Bazalka pestovaná v skleníku alebo na parapete má najvyššie riziko infekcie.

Infekcia ovplyvňuje koreňový stopku sadeníc, blokuje cievy, ktoré prenášajú vodu a živiny do rastlinných buniek. Plesne vylučujú aj enzýmy, ktoré spôsobujú rozklad tkaniva. Z tohto dôvodu bazalka nedostáva výživu.

Ochorenie je sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 1. Spodok stonky stmavne, zmäkne, sadenice poklesnú.
 2. Listy sú tenšie, svetlejšie, odpadávajú.
 3. Rastlina zomrie.

Čiernu nohu nemožno liečiť, preto je potrebné vopred odstrániť príčiny vedúce k jej vývoju:

 1. Stagnujúca vlhkosť. Vyskytuje sa v dôsledku nadmerného zalievania alebo nedostatku otvorov a drenážnej vrstvy v kvetináči. Nadmerná vlhkosť pôdy je optimálnym predpokladom vzniku plesňovej infekcie.
 2. Slabé prevzdušňovanie pôdy. Vyskytuje sa, ak horné vrstvy pôdy stvrdnú a prestanú prepúšťať vzduch. Aby sa rozložila zemská kôra, pôda sa po každom zalievaní uvoľní.
 3. Zvýšená kyslosť pôdy... Rastlina miluje neutrálnu alebo mierne kyslú pôdu.

Ak blackleg zasiahol niekoľko rastlín v škatuli so sadenicami, budete musieť vyhodiť všetky exempláre rastúce v tom istom kontajneri. Pri infikovaní v skleníku alebo na otvorenom poli sa vykopávajú iba poškodené vzorky. Pôda sa spracuje svetloružovým roztokom manganistanu draselného alebo síranu meďnatého.

Poznámka! Fialová bazalka je odolnejšia voči chorobám ako zelená.

Šedá hniloba

Šedá hniloba je tiež plesňové ochorenie. Často infikuje rastliny v skleníku a doma.

Príznaky choroby:

 1. Na listoch, ktoré sú blízko zeme, sa objavujú hnedé, sivé a žltkasté škvrny. V tejto fáze sú stále suché.
 2. Po chvíli sa škvrny začnú navlhčiť. Na nich sa vytvára sivý povlak.
 3. Choroba sa šíri po kríži a postihuje všetky listy.
 4. Rastlina vädne, získava neprirodzený žltkastý odtieň a zomiera.

Bojujú s touto chorobou pomocou fungicídov, biologických činiteľov, ľudových liekov.

Fusarium

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Šedá hniloba je ďalšie plesňové ochorenie, ktoré môže zabiť bazalku... Patogén uvoľňuje toxíny, ktoré ovplyvňujú vaskulárny systém rastlín.

Choroba sa vyvíja v teplom počasí s vysokou vlhkosťou. Plesňové spóry sú obsiahnuté v pôde v nečinnom stave. Za priaznivých podmienok sa zobudia, začnú sa množiť aktívne a presťahujú sa do závodu.

Príznaky Fusarium:

 1. Listy dospelých rastlín sú tenšie, bledé, žlté. Na nich sa objavujú čierno-žlto-hnedé bodky. Horná časť kríka začína vysychať, rastlina zmizne.
 2. Listy mladej bazalky sa stenčia a získajú fialový odtieň. Na nej sa objavujú čierne a tmavožlté bodky. Basil schne a zomrie.

V skorých štádiách choroby je Fusarium liečiteľný. Ak sa choroba začne, bazalka zomrie, nebude možné ju uložiť.

Fungicídy, napríklad „Impact“ alebo „Merpan“, sa účinne vyrovnávajú s hubovými chorobami. Chemikálie však prenikajú do štruktúry listov a znižujú tak ekologickosť produktu.

Zelení absorbujú škodlivé látky viac ako iné rastliny, takže väčšina záhradníkov sa snaží opustiť chemikálie. Môžu byť nahradené biologickými liečivami, napríklad „Fitosporin“. Výrobok obsahuje mikroorganizmy, ktoré ničia škodlivé huby. Takéto prípravky sú menej škodlivé pre životné prostredie ako fungicídy a sú pre človeka bezpečné.

Najbezpečnejšou možnosťou sú ľudové lieky. Používajú sa okamžite po zistení prvých príznakov. V pokročilých prípadoch sú neúčinné.

Skúsení záhradníci bojujú s fusáriom s cibuľovým vývarom. Na jej prípravu vezmite 1 diel šupky cibule a nalejte 4 diely vriacej vody. Nástroj trvá 2 dni a potom sa filtruje. Rastliny sa postriekajú roztokom každých 5 dní.

škodcovia

Ďalším dôvodom, prečo bazalka vädla a zožltla, sú škodcovia.

vošky

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Vošky sú malý sací hmyz, ktorý kolonizuje baziliku. Škodca má priesvitné telo žltej, šedej, zelenej alebo hnedej farby a jemný chitinózny obal. Škodca nasáva šťavu z rastlín, čo vedie k ich smrti.

Vošky na bazilike sa dajú ľahko nájsť. Ak sa pozriete pozorne na krík, môžete na ňom vidieť veľa malého hmyzu, z ktorých niektoré majú krídla.

Po poškodení vošiek sa listy bazalky zblednú, zožltnú, stočia sa a vyschnú a potom spadnú.... Často sa na nich objaví tmavý povlak. Jedná sa o špinavú hubu, ktorá sa vyvíja na sladkých odpadových produktoch škodcov.

Ľudové lieky sú účinné proti voškám: infúzie horkého korenia, púpavy, paradajkových vrcholov, paliny, cibule a cesnakových šupiek. Vybrané rastliny naplnia vedro tretinou, zvyšok objemu sa naleje vriacou vodou. Činidlo trvá jeden deň, potom sa filtruje a používa na rozprašovanie.

Ďalšou osvedčenou možnosťou je dechtové mydlové riešenie... Trite tyčinku mydlom a rozpustite ju v vedre s vodou. Produkt sa používa na postrek.

Roztoč pavúk

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Roztoče sú malé škodce červenej, čiernej, zelenej alebo hnedej farby. Aktívne sa reprodukuje v suchom a teplom vzduchu. Živí sa rastlinnou šťavou.

Ak je bazalka ovplyvnená kliešťom, listy zožltnú, zoslabnú, poklesnú, potom vyschnú a spadnú. Škodcu možno zistiť pavučinami a čiernymi bodkami na spodnej strane listov.

Na boj proti roztočom používajte rovnaké prostriedky ako na odstránenie vošiek. Insekticídy sú tiež účinné.

Slimáky a slimáky

Slimáky a slimáky sa živia lístkami bazalky. V tomto prípade sa na rastline neobjavia len diery, ale aj žlté suché oblasti. Škodcovia sú veľké, takže ich môžete vidieť voľným okom.

Ak sa chcete problému zbaviť, musíte nájsť hniezdne hniezda a zničiť ich. Ďalej sa rastliny postriekajú roztokom amoniaku.Na prípravu sa v nádobe s vodou rozpustí bublina amoniaku.

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Ploštice

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Posteľné chyby sú zaobleným hmyzom zeleného, ​​čierneho, červeného alebo žltkastého odtieňa. Škůdca nasáva šťavu z rastliny.

Listy ovplyvnené bugom sa zmenšujú, deformujú. Na mieste, kde bol hmyz pripevnený, sa objavia žltkasté škvrny. Basil sa stáva letargickým, postupne zomiera.

1 kg popola sa zriedi 2 litrami vody a varí sa pol hodiny. Výsledná zmes sa zriedi 10 1 studenej vody. Prípravok sa postrieka rastlinami postihnutými bugmi. Ak to nepomôže, použite insekticídy "Bankol", "Actellik".

Chyby starostlivosti

Ak bazalka zožltne a listy opustia, problém môže spočívať v nesprávnej starostlivosti:

 1. Mokrenie pôdy. Nadmerné zalievanie a stagnácia tekutiny vedie k hnitiu koreňového systému. Z tohto dôvodu rastlina prestáva prijímať živiny, zožltne a vädne. Najbežnejší problém pri pestovaní bazalky v kvetináčoch bez dier a bez drenážnej vrstvy.
 2. Nedostatok napájania. Basil je rastlina milujúca vlhkosť. Keď pôda vyschne, začne vysychať a zomrie.
 3. Zlá cirkulácia vzduchu. Po zavlažovaní a zrážkach sa na povrchu pôdy vytvára hlinená kôra. Nedovoľuje prúdiť vzduch do koreňového systému, vlhkosť sa neodparuje. To vedie k poškodeniu a rozkladu koreňov, k rozvoju chorôb.
 4. Zahustená výsadba. Pri príliš hustých výsadbách alebo rozprestierajúcich sa kríkoch bazalka nedostáva dostatok slnečného svetla, ale je bledá. V kvetináčoch sú natiahnuté zahustené sadenice, ktoré získajú žltkastý odtieň. Taktiež, ak nie je dostatok miesta, je narušená cirkulácia vzduchu, čo zvyšuje pravdepodobnosť infikovania rastlín hubami.
 5. Nedostatok slnečného svetla. Basil je kultúra milujúca svetlo. V tieni začína blednúť, stáva sa zastaraným.
 6. Vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Pri vystavení priamemu slnečnému žiareniu sa na bazalke objavia žlto-hnedé škvrny - spálenie od slnka.
 7. Nevhodná pôda. Rastlina zožltne a zomrie v kyslej, slanej a zlej pôde.
 8. Burinu. Čerpajú živiny z pôdy, bazalka je bledá, zakrpatená, vysušená.
 9. Podchladenie. Problém nastáva, ak je rastlina na parapete v ponore, sadenice boli transplantované na otvorenom priestranstve• Bez predbežného vytvrdenia sa bazalka naliala ľadovou vodou (v tomto prípade korene začali hniť).
 10. Poškodenie koreňového systému... V tomto prípade celý krík zožltne a rovnomerne zomrie. Korene môžete poškodiť uvoľnením, odstránením buriny alebo použitím príliš koncentrovaných obväzov.
 11. Nedostatok fosforu. Listy sú žltkasté, pokryté červeno-modrými škvrnami.
 12. Nedostatok dusíka. V tomto prípade sa žltá iba vrchná časť listových dosiek. Rast novej zelene sa zastaví.

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Čo robiť, ak bazalka zožltne, ako ju uložiť

Aby sa zachránila žltkastá bazalka, najprv sa vyšetrí na príznaky choroby a škodcov.... Osobitná pozornosť sa venuje spodnej strane listov, na ktorej sa často nachádza koncentrácia hmyzu.

V prítomnosti škodcov a chorôb sa lieči. Prostriedok sa používa na ošetrenie nielen postihnutých rastlín, ale aj susedných rastlín, ako aj pôdy v záhrade. Odstránia sa najviac poškodené časti a puzdrá.Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Ak neexistujú žiadne príznaky infekcie, musí sa starostlivo skontrolovať. Ak je pôda suchá, postele sa zalievajú; ak je zamoknutý, nechajte ho vyschnúť, naberajte trochu zeme k stonke, aby stimuloval vývoj nových náhodných koreňov.

Hnojenie je často nevyhnutné. Vyberte produkty, ktoré obsahujú fosfor a dusík. Ak problém pretrváva, stojí za to použiť stimulátor rastu, napríklad „Epin“.

Ak je rastlina v tieni, preusporiada sa na južnom parapete alebo sa použije žiarivka. Na záhrade bude potrebné zatienenú plochu vyčistiť.

Podchladenie a poškodenie koreňového systému sa lieči oplodnením, kríkom, zalievaním pôdy slabým roztokom manganistanu draselného. Nezabudnite uvoľniť pôdu okolo rastlín.

Čo robiť, keď to zaschne

Rastlina vyschne kvôli porážke vošiek, roztočov, fusárií. Príčinou problému je tiež nedostatočné zalievanie alebo poškodenie koreňového systému.

Ak je väčšina kríka uschnutá, rastlina sa nedá zachrániť. Ak sa problém práve objavil, bazalka sa zalievala roztokom stimulátora koreňov a svetloružového roztoku manganistanu draselného. Je dôležité zabezpečiť, aby bazalka mala počas regeneračného obdobia dostatok slnečného svetla.

Ak sa sadenice bazalky žltnú a spadnú

Zistenie, prečo bazalka zožltne a efektívne odstránenie problému

Ak bazalka povstala a okamžite spadne a na spodku sú viditeľné čierne škvrny, znamená to, že ju zasiahla čierna noha. V tomto prípade sa zemina posype popolom a nechá sa vyschnúť.... Pôda a rastliny sú ošetrené fungicídmi.

Liečba nie vždy pomôže. V prípade poruchy je postihnutá bazalka vykopaná, odstránená z miesta a spálená.

Sadenice padajú, ak sú ich kmene silne pretiahnuté. Aby sa situácia napravila, musia byť rastliny vysadené v jednotlivých kvetináčoch, napojené stimulátorom zakorenenia („Solution“) a usporiadané na svetlé a teplé miesto.

Poznámka! Semená bazalky môžu klíčiť spolu so škrupinami, ktoré vedú k žltnutiu a smrti výhonkov. Aby sa problém odstránil, sadenice sa postriekajú teplou vodou každých 5 hodín, až kým kôra semien nespadne.

Preventívne opatrenia

Žltnutiu bazalky sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť, preto je dôležité dodržiavať základné pravidlá prevencie:

 1. Dezinfekcia. pred výsadba bazalky Pôda a semená sa ošetria roztokom manganistanu draselného alebo síranu meďnatého. Odporúča sa dodatočne zahriať pôdu v rúre. Všetky záhradné náradie sa pred použitím dezinfikuje.
 2. Uvoľnenie. Pôda sa po každom zalievaní a zrážkach uvoľní. Určite odstráňte burinu zo záhrady.
 3. Oplodnenie. Rastliny sa kŕmia každé 2 týždne. Minerálne a organické zlúčeniny sa striedajú. Pred oplodnením sú postele hojne napojené.
 4. Správny zavlažovací režim... Keď pôda úplne schne, zvlhčite bazalku. Procedúra sa vykonáva skoro ráno alebo po západe slnka. Voda by mala mať izbovú teplotu.
 5. Mulčovanie pôdy... Postele sa odporúča zakryť vrstvou mulča (slama, seno, humus). Pomôže to zlepšiť cirkuláciu vzduchu, zabrániť stagnácii vlhkosti a zabrániť škodám na rastlinách chorobami a škodcami.
 6. Kopanie pôdy pred výsadbou. Pred výsadbou bazalky sa pôda vykopá do hĺbky lopaty bajonetu.
 7. Dodržiavanie striedania plodín... Basil by nemal byť vysadený na rovnakom mieste niekoľko rokov v rade. Najlepšími predchodcami sú strukoviny ako vlčí bôb.

záver

Žltnutie listov bazalky naznačuje, že rastlina čoskoro zomrie. Dôvod spočíva v nesprávnej starostlivosti, poškodení hubovými infekciami alebo škodcami. Vo väčšine prípadov je možné bazalku uložiť, ak jej pomôžete včas.

Pridať komentár

záhradné

kvety