Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Dojčenie je zásadným obdobím v živote ženy. Zdravie a úplný vývoj dieťaťa závisí od vyváženosti a rozmanitosti stravy. Sójové a sójové výrobky sú veľmi žiadané medzi prívržencami správnej výživy a tými, ktorí sú alergickí na bielkoviny z kravského mlieka. Preto sú výhody a poškodenia sójových výrobkov počas tehotenstva a dojčenia dôležitou otázkou, na ktorú je potrebné podrobne odpovedať.

Je možné použiť sójové mlieko a sóju na HS

Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Výrobky vyrobené zo sóje alebo zo sóje sa nachádzajú v dennej strave mnohých ľudí. Väčšina mäsových polotovarov, párkov, párkov a mliečnych výrobkov obsahuje rastlinné zložky, najmä sóju. Výrobcovia sa preto snažia znižovať náklady na výrobky.

Sója samotná je nielen neškodná, ale tiež užitočnýak sa konzumuje s mierou. Všetky rastlinné potraviny sú potenciálne alergénne a sója nie je výnimkou. Preto by ženy, ktoré už zažili alergiu, mali byť pri konzumácii sóje a výrobkov z nej opatrné.

Počas tehotenstva

Je to možné sója tehotná? Pri rozhodovaní, či zahrnúť určitú zložku do stravy, sa riadia rovnováhou medzi výhodami a možným poškodením. V prípade sóje sú výhody nepopierateľné: táto rastlina je schopná nahradiť živočíšne bielkoviny, diverzifikovať kuchyňu a obohatiť telo o vitamíny a minerály.

Škody z konzumácie sójových výrobkov sú minimálne, mali by sa však zohľadniť tí, ktorí majú problémy s krvným tlakom, štítnou žľazou a močovým systémom.

Počas tehotenstva je strava pod dohľadom lekára. Preto pred zavedením akéhokoľvek produktu je potrebná odborná konzultácia.

Zloženie, vlastnosti, kontraindikácie

Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Sójové mlieko na rozdiel od fazuľa obsahuje málo kalórií - iba 45 kcal na 100 g. Je to spôsobené tým, že 90% produktu pozostáva z vody.

Chemické zloženie sójového mlieka (na 100 g):

 • proteíny - 2,94 g;
 • tuky - 1,99 g;
 • uhľohydráty - 3,45 g (vrátane cukru - 2,5 g);
 • vlákno - 0,4 g

Sójové mlieko obsahuje vitamíny B, C, E, D a minerály: vápnik, draslík, sodík, selén. Nízky glykemický index (30 jednotiek) robí tento produkt bezpečným pre diabetikov a pre intenzívny prírastok hmotnosti počas tehotenstva.

Výhody sójového mlieka a sójových výrobkov sú v jedinečnom proteíne, ktorý môže nahradiť zviera... Z hľadiska zloženia aminokyselín je to blízke bielkovinám, ktoré sa nachádzajú v mäse a kuracích vajciach.

Tuky sójových výrobkov obsahujú nasýtené a nenasýtené kyseliny, podobné tým, ktoré sa nachádzajú v morských plodoch Omega-3 a Omega-6.

Jesť sójové mlieko, tofu alebo náhradky sójového mäsa s miernym účinkom je pre telo prospešné. Avšak pre niektoré ženy, najmä počas tehotenstva, sú sójové výrobky kontraindikované.

Neodporúča sa používať, keď:

 • choroby štítnej žľazy, pretože fytohormóny obsiahnuté v produkte môžu viesť k hypotyreóze, ktorá je príčinou porúch vývoja plodu;
 • hypotenzia - pravidelná konzumácia sójových výrobkov znižuje krvný tlak;
 • potravinové alergie;
 • urolitiáza, pretože.sója spôsobuje zvýšenú produkciu oxalátov, ktoré majú tendenciu tvoriť obličkové kamene.

Pre zdravé ženy počas tehotenstva je konzumácia sójového mlieka alebo výrobkov z týchto fazule nielen prijateľná, ale prospešná aj v primeraných množstvách.

Je to zaujímavé:

Je možné počas dojčenia zaviesť do výživy karfiol

Je možné jesť dusenú kapustu počas dojčenia

Môžem jesť cibuľu počas dojčenia?

Prínos a ujma

Sójové jedlá sú pre telo ľahšie stráviteľné ako živočíšne bielkoviny. Majú nízky obsah kalórií a postrádajú laktózu a cholesterol.

Pre matku

Žena počas tehotenstva môže zažiť averziu k mäsovým výrobkom, ktorá sa prejavuje závažnou toxikózou. V tomto prípade sa na doplnenie nedostatku proteínu používajú sójové výrobky.Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Nadváha počas tehotenstva je nebezpečná pre zdravie nastávajúcej matky a plodu. Sója a jej deriváty vďaka svojej dobrej stráviteľnosti pomáhajú udržiavať hmotnosť pod kontrolou.

Vitamínový komplex priaznivo pôsobí na ženské telo, pretože udržuje zdravie nervového systému, posilňuje imunitný systém. Sójové potraviny bohaté na vápnik bránia zubnému kazu a udržujú kosti silné.

Izoflavóny nachádzajúce sa v sójových výrobkoch však majú negatívny vplyv na štítnu žľazu, čo znižuje produkciu hormónov. To môže viesť k rozvoju hypotyreózy, ktorá je spojená s hrozbou potratu.

Pre dieťa

Vysoký obsah vitamínu E prispieva k normálnemu vývoju plodu, zabraňuje samovoľnému potratu.

Draslík, horčík a vápnik pomáhajú správne tvoriť kostrovú sústavu a vitamíny B pomáhajú mozgu a nervovej sústave.

Bielkoviny pomáhajú budovať svalovú hmotu a polynenasýtené mastné kyseliny bránia rizikám vzniku vrodených mozgových patológií.

Fytohormóny obsiahnuté v sójových výrobkoch nesú určité riziko, môžu spôsobiť potrat. Sója môže rovnako ako každé rastlinné jedlo u dieťaťa tvoriť alergickú predispozíciu.

Pravidlá používania počas laktácie

Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Strava dojčiacej ženy sa výrazne líši od výživy tehotnej ženy. To, čo bolo bezpečné počas tehotenstva, môže spôsobiť problémy s dojčením. Preto lekári počas laktácie odporúčajú dodržiavať tri dôležité zásady: opatrnosť, postupnosť a pozorovanie.

V prvých 2-3 mesiacoch života dieťaťa je strava dojčiacej matky veľmi prísna. Dôvodom je skutočnosť, že gastrointestinálny trakt dieťaťa sa stále vyvíja. Prudko reaguje na najmenšie zmeny v materskom mlieku. Nesprávna výživa matky môže u dieťaťa spôsobiť koliku, zápchu, hnačku, alergické reakcie, poruchy spánku a úzkosť.

Preto, okrem výrobkov povolených pediatrom, dojčiaca žena nemôže jesť nič iné.

Ako a kedy zaviesť do stravy

Tri mesiace po narodení môžete začať zavádzať nové produkty nie viac ako jeden za 2-3 dni v malom množstve a lepšie ráno. Ďalej musíte dieťa pozorovať. Ak sa niečo obťažuje alebo sa objavia vyrážky, výrobok je vylúčený zo stravy. Je dovolené zaradiť sójové mlieko a sójové výrobky do ponuky dojčiacej matky najskôr tri mesiace po narodení. Vo výnimočných prípadoch - neznášanlivosť mliečnych bielkovín alebo alergické reakcie na mäsové výrobky - sa so súhlasom detského lekára zavádza sójové mlieko a sójové výrobky.

Dôležité! V prípade neznášanlivosti na kravské mlieko používajú umelí ľudia na výživu dojčenskú výživu založenú na čistenom, geneticky nemodifikovanom sójovom proteíne. Takéto zmesi by však mal predpisovať aj pediater.

Aká denná doba a koľko piť

Aby sójové mlieko dieťaťu nepoškodilo, začnú ho brať do štvrtiny pohára. Najlepší čas na zavedenie do matkinej stravy je ráno.Ak sa dieťa necíti dobre, po troch dňoch sa dávka zvýši na pol pohára, po týždni môžete vypiť celú dávku - 200 ml. Toto je maximálny denný príspevok na sójové mlieko počas dojčenia.

Dôležité! Ak existujú príznaky alergickej reakcie, mali by ste sa vrátiť do predchádzajúcej ponuky.

Môžem dať dieťa

Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Sojové mlieko je povolené na dojčenskú výživu od 3 do 3 rokov. Používa sa rovnakým spôsobom ako krava - ako samostatné jedlo alebo na výrobu obilnín, omeliet, mliečnych polievok, raňajkových obilnín.

Sójový kefír je príliš chudobný na vápnik a vitamíny v porovnaní s tradičnými. Preto sa častejšie používa na kŕmenie detí v vegetariánskych rodinách. Na rozdiel od kefíru z kravského mlieka sa sója do stravy pridáva neskôr - vo veku 4 - 5 rokov.

V tom istom období môžete deťom dať tofu. Keďže nemá vlastnú príchuť, je vhodnejšie zaradiť ho do šalátov.

Sójové výrobky, ktoré nahrádzajú mäso, sú povolené pre detskú výživu od 5 rokov. Keďže však tieto jedlá majú neutrálnu chuť, pri ich príprave sa používajú potravinové prísady, omáčky a dresingy. Takáto kuchyňa je škodlivá pre zdravie malých detí, preto sa neodporúča zahrnúť do ich stravy sójové mäso.

V akej forme použiť

Sójové mlieko je samostatné jedlo. K tomu však môžete pridať bobule a ovocie. Kokteily, peny, pudingy sa vyrábajú na základe mlieka.

Sójové mlieko a sójové recepty pre nové matky

Aby sa diverzifikovalo menu a nepoškodilo dieťa, pri príprave sójových pokrmov sa dodržiava jednoduché pravidlo: čím menej prísad, tým lepšie.

Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

V prípade palaciniek so sójovým mliekom:

 • sójové mlieko - 1,5 lyžice;
 • rastlinný olej - 2 lyžice. l.;
 • prášok do pečiva - 1 lyžička;
 • vanilkový cukor a med - každá 2 lyžičky
 • múka - 1,5 - 2 lyžice.

Všetky prísady sa miešajú do hladka. Cesto by malo mať konzistenciu ako hustá kyslá smotana. Vložte cesto s lyžičkou do dobre zahriatej olejovej panvice. Po zhnednutí na jednej strane sa prevracajte a smažte, kým nie je krehké.

Z tohto cesta sa tiež vyrábajú palacinky. V tomto prípade sa cesto rozprestrie na suchej, dobre zahriatej panvici (bez oleja), prikryje sa a vypráža sa 1-1,5 minúty. Potom sa otočte a pripravte sa už bez veka.

Takéto palacinky sa podávajú s medom, rozpusteným maslom alebo džemom.

Dôležité! Ak je dieťa alergické na sladkosti, je lepšie vylúčiť džem.

Pre zelenú omeletu budete potrebovať:

 • kuracie vajcia - 3 ks;
 • sójové mlieko - 0,5 lyžice;
 • akékoľvek greeny - 1 zväzok;
 • soľ, cukor - podľa chuti;
 • rastlinný olej na mazanie formy.

Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Dobre porazte vajcia s mliekom, pridajte soľ, cukor a jemne nasekané bylinky (kôpor je najlepší, pretože nemení chuť materského mlieka až na petržlen alebo zelenú cibuľu). Namažte pekáč alebo panvicu olejom. Výsledná omeleta sa do nej naleje a umiestni do predhriatej rúry na stredne vysoké zahriatie na 30 až 40 minút.

Omeleta sa podáva s konzervovanou alebo dusenou zeleninou. Môžete tiež jesť ako nezávislé jedlo.

Je možné konzumovať sójové a sójové mlieko počas dojčenia?

Na šalát so syrom tofu berte:

 • tofu syr - 100 g;
 • zelené jablko - 1 ks;
 • banán - 1 ks;
 • kyslá smotana - 2 lyžice. l.

Ovocie a syr sa nakrájajú na malé kocky, zmiešajú sa a dochutíme kyslou smotanou.

záver

Sójové mlieko a sójové výrobky sú bohaté na vitamíny, aminokyseliny, užitočné mikroelementy. Sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy bez zdravotných problémov. Gravidita a dojčenie sú však veľmi dôležité obdobia, takže akákoľvek zmena v strave by sa mala dohodnúť s lekárom.

Ak máte problémy s obličkami alebo štítnou žľazou, krvný tlak alebo alergické reakcie, sójová strava by sa nemala používať v potrave dojčiacej ženy alebo tehotnej ženy.

Pridať komentár

záhradné

kvety