Ako cícer rastie v prírode a na mieste

Cícer sa objavil len nedávno v regáloch supermarketov, ale už si získal lásku tých, ktorí vyskúšali jedlá z tejto strukoviny. Predtým sa cícer alebo skopový hrach, ako sa tiež nazýva cícer, pestoval iba v zahraničí. Mnohé farmy teraz vyčlenili pre túto cennú plodinu významné oblasti. Letní obyvatelia tiež aktívne ovládajú technológiu pestovania cíceru na svojich pozemkoch.

Prečítajte si o tom, ako cícer rastie v prírode a ako ich pestuje v krajine, prečítajte si článok.

Ako cícer rastie v prírode

Jahňacie hrášky sú jednoročné strukoviny so silným koreňovým systémom... Vyskytuje sa prirodzene v regiónoch s tropickým a subtropickým podnebím. Je považovaná za svoju vlasť na Blízkom východe, kde sa šíri dodnes. Ako pestovaná rastlina sa cícer pestuje na celom svete, zatiaľ čo v rôznych krajinách sa každý rok pestuje plocha, na ktorej sa pestujú plodiny.

Pre informáciu. Divoká cícer v súčasnosti rastie iba na Arabskom polostrove a na území štátov Blízkeho východu.

Počas obdobia rastu rastlina prechádza štyrmi fázami: od sadeníc cez pučanie a kvitnutie až dozrievanie. Posledné dve sa delia na vrstvy, keď cícer kvitne a dozrieva postupne, od spodnej časti stonky po hornú stonku.

Ako cícer rastie v prírode a na mieste

Od vzniku až po začiatok fázy dozrievania sú štyri obdobia:

  1. Prvý trvá 30-45 dní a pokrýva štádium od klíčenia po pučanie. Počas tohto obdobia rastlina pestuje zelenú hmotu a kladie ovocie.
  2. Druhá sa dokončí o tri týždne... Na konci obdobia cícer dosiahne svoju maximálnu výšku, dokončí kvitnutie a začne s tvorbou ovocia.
  3. Tretia doba trvá 20 - 25 dní a končí konečnou tvorbou ovocia, ktoré prestane rásť do konca obdobia. Táto fáza sa vyznačuje maximálnym listom.
  4. Štvrté obdobie trvá od 1 do 1,5 mesiacapočas ktorého sa fazuľa naleje.

Záležiac ​​na odrody a poveternostné a klimatické podmienky, ktoré vegetačné obdobie trvá od dvoch do štyroch mesiacov.

Referencie. Cícer je zdrojom rozpustnej a potravinovej vlákniny. Prvý z nich odstraňuje zlý zlý cholesterol, druhý stimuluje črevnú aktivitu. Glykemický index ovocia je natoľko nízky, že sa odporúča používať na chudnutie av strave diabetikov.

Ako pestovať cícer v krajine, poľnohospodárska technika na otvorenom poli

Nie je ťažké pestovať baranie hrach na záhrade: rastlina poskytuje dobré výnosy aj v kontinentálnom podnebí so správnou poľnohospodárskou technológiou.

Pri striedaní plodín bude cícer vynikajúcim predchodcom a sledovateľom ozimnej pšenice.... Na poľnohospodárskych farmách sa vysádzajú jeden po druhom. V letných chatkách málo ľudí pestuje pšenicu, ale vždy je užitočné starostlivý výber susedov - napríklad cesnak rastie dobre pri jahňacine.

Cícer po výsadbe strukovín a slnečníc nezasadzujte... Na jednom mieste sa pestuje so zlomom 4 - 5 rokov. Cícer má tendenciu zvyšovať úrodnosť pôdy a nasýtiť ju dusíkom, takže po tejto kultúre dobre rastie nielen pšenica a jačmeň, ale aj nočná tráva.

Je to zaujímavé. Hrach z cíceru mletého sa používa už od 18. storočia ako náhrada kávy.

Ako pestovať cícer

Kultúra je odolná voči suchu a poklesu teploty... Preto sa vysádzajú skoro na jar, keď je pôda maximálne nasýtená vlhkosťou.Miesto je vybrané dobre osvetlené slnkom a nie je posiate oddenkami trvaliek.

Ako cícer rastie v prírode a na mieste

Technológia pestovania pôdy pre cícer

Na jeseň pripravujú pôdu na kultiváciu, pretože pri skorej sejbe nie je dosť času na jarnú prácu... Po zbere predchodcu sa miesto orie do hĺbky 30 - 35 cm. Hlboké oranie podporuje úplné prevzdušňovanie a hromadenie vlhkosti, čo je dôležité pre tvorbu koreňového systému a uzlov v cíceru. Vynikajúca prevencia proti kontaminácii pôdy bude prebiehať 2-3 krát v rôznych uhloch.

Ak sa pôda pestuje ručnestarostlivo vyberte všetky buriny.

Pozor! Hrabanie sa vykonáva na jeseň, potom ihneď po roztopení snehu sa uskutoční výsev. Ak bola snehová pokrývka slabá alebo sa roztopila skoro, pred vysadením cíceru sa uskutoční opätovná väzba.

Príprava osiva a výsevok v kg

Pri dostatočnej pôdnej vlhkosti nie je sadivový materiál nasiaknutý... Pri nedostatku vlhkosti sa semená nechajú klíčiť do 2 až 3 dní. Pred výsadbou sa plody namočia do akejkoľvek prípravy baktérií uzlíka. Tým sa zvýši klíčivosť a výťažok cíceru o 25 - 30%.

Výsev semien

Semená sú zasadené vo vlhkej pôde do hĺbky 6-8 cm, v suchej pôde - asi 15 cm... Drážky sú umiestnené vo vzdialenosti najmenej 30 cm od seba, aby sa uľahčilo burenie a uvoľnenie počas rastu rastlín. Po výsadbe sa zem stočí alebo mierne stlačí, takže tu nie sú žiadne medzery, inak semená vyrastú po dlhú dobu a nie spolu.

Ako cícer rastie v prírode a na mieste

Starostlivosť o plodiny

Keď sa burina objaví, vyhladí sa a uličky sa zatlačia do hĺbky 5 až 6 cm... Keď sú riadky zatvorené, už nie je potrebné vykonávať otravu, zelená cícer opúšťa dobre tieň a zabraňuje rastu buriny.

Zalievanie sa vykonáva s mierou, aby sa zabránilo zamokreniu pôdy... Cícer dobre znáša nedostatok vlhkosti a pri prebytku vody ochorie. Pred vznikom výhonkov sa výsadba polieva raz za 3 až 5 dní a keď klíčky dosahujú 10 cm - nie viac ako raz týždenne.

Počas vegetačného obdobia sa hnojenie vykonáva minerálnymi hnojivami... Cícer najlepšie reaguje na prípravky fosforu draselného.

Dôležité! Používanie dusíkatých hnojív narúša uzliny a znižuje ich schopnosť priťahovať dusík zo vzduchu.

Regulácia buriny

Cícer miluje čisté pôdy, takže výsadba je vopred pripravená, oranie, trápenie a zbavenie sa buriny, najmä trvaliek oddenkovitých.

Na boj proti kontaminácii pôdy sa používa kontinuálny herbicíd. „Tornado 540“ v období pred výsadbou alebo bezprostredne po vysiatí. Okrem toho sa dobre ukázali pôdne prípravky „Simba“, „Lazurit“ a „Gambit“.

V období od klíčenia, až kým rastliny nedosiahnu výšku 20 - 25 cm, sa uličky pravidelne uvoľňujú a vyradiť všetky vznikajúce buriny. Potom sa riadky uzavrú a vlastné lístie cíceru neumožňuje rozvoj buriny.

Zaujímavé na webe:

Cícer a tajomstvá ich použitia pri varení

Výhody a poškodenie cíceru pre telo

Cícer a škodcovia

Jahňacie hrášky sú citlivé na infekcie, škodcov a choroby... Najčastejšie choroby sú fusárium a ascochitída. V prvom prípade cícer infikuje huby, ktoré sa usadzujú na zvyškoch rastlín a v pôde. Účinnou prevenciou bude včasné zničenie všetkého odpadu po zbere, vykopaní a úprave.

Ako cícer rastie v prírode a na mieste

Ascochitída vedie v niektorých prípadoch k úplnej smrti výsadby... Rastliny ochorejú buď z chorých semien alebo z daždivého počasia. Ak sa nájdu príznaky obidvoch chorôb, musia byť plodiny ošetrené fungicídmi.

Veľkí škodcovia:

  • uzlík weevil zožerie zelenú časť listov, takže vyzerajú ako tenká čipka;
  • Cícer mutant cícer: keď sú postihnuté týmto hmyzom, listy zožltnú, stočia sa a spadnú.

Proti škodcom sa používajú širokospektrálne insekticídne prípravky. napíšte „Decis“, „Calypso“ atď.

žatvy

Zrelé struky cíceru sú tvrdé a svetlé... Ak sa trasiete, budete počuť charakteristický zvuk - vo vnútri sa hrášok. Zber sa uskutočňuje v niekoľkých fázach, pretože cícer dozrieva postupne od nižších úrovní.

Výťažok z cíceru od 1 ha

Priemerné ukazovatele - od 0,18 do 0,5 t na hektár... Na farmách využívajúcich moderné poľnohospodárske techniky dosahuje výnos cíceru 0,9 t / ha.

Podmienky zrenia

Prvá úroda sa začína loviť koncom júla - začiatkom augusta... Obdobie zberu trvá až mesiac. Doba zrenia silne závisí od odrody cíceru (skoré zrenie, stredne alebo neskoro), načasovania a hĺbky výsevu, ako aj od poveternostných a klimatických podmienok.

Ako žatvu

Z rastlín sa odoberú struky, počnúc spodkom stonky... Hrášok sa potom vylupuje a hrach sa nechá v prípade potreby nechať uschnúť na vzduchu. V plnej zrelosti sa plody okamžite vyberú na uskladnenie.

Ako cícer rastie v prírode a na mieste

Funkcie pestovania cíceru

Odrody sa pre každú oblasť vyberajú v závislosti od podnebie, pôda, možnosť spätných mrazov a miera zrážok.

Na okraji Moskvy

Stredné Rusko je priaznivé pre pestovanie cíceru... Tu, v miere slnečných dní a zrážok, skoré a stredné odrody majú čas dozrieť pred jesenným bahnom.

Najlepší zo všetkých Volzhanin 50, pretože je milujúci vlhkosť a daždivý jar alebo leto vám nezabráni získať dobrú úrodu.

Na Sibíri

Pre studené oblasti sa vyberajú odrody s predčasným dozrievaním.... Potom, aj keď v júni vysadili cícer, sa zrelé plody zberajú v auguste. Privo 1 sa považuje za najskorší: držiteľ rekordu pre skorú zrelosť, odolnosť proti suchu a výnos. Obdobie pestovania od klíčenia po zber je iba 45 dní.

Na území Krasnodar

Najlepšia odroda pre južné regióny Vektor je rozpoznávaný s nízkou vlhkosťou, častými suchami a vysokými teplotami. Poskytuje trvalo vysoké výnosy, je zle náchylný na choroby a jeho nutričná hodnota je vyššia ako u iných odrôd. Napríklad obsah bielkovín v ovocí dosahuje 27%.

Na piesočnatých pôdach

Cícer je nenáročný na pôdu. Najlepšie rastie na čiernej pôde, sivom lese, gaštanových pôdach... Pri pestovaní na piesočnatej alebo piesočnatej ílovitej pôde sú potrebné organické hnojivá.

Odrody Budzhak a Irán sú najodolnejšie voči zlým pôdam, suchu a chorobám. Zároveň poskytujú bohaté výnosy a vyznačujú sa kvalitným ovocím.

Prečítajte si tiež:

Aký je rozdiel medzi cícerom a hrachom: tvar, chuť, zloženie

Porovnať cícer a hrach: obsah kalórií, použitie, výhody

záver

Vo vašej záhrade nie je ťažké pestovať cícer. Je nenáročný, nenáročný na podmienky, ľahko toleruje sucho a nízke teploty. Výťažky vynikajúce, dobre udržiavané. Cícer môže pri varení nahradiť hrášok a šošovicu.

Nutričná hodnota strukoviny je veľmi vysoká, uspokojuje telesnú potrebu kompletných bielkovín, ktoré v cíceru tvoria až 25 - 27%. Ak chcete pestovať dobrú úrodu, vyberte tú správnu odrodu a včas vytrite buriny. Zber cíceru dokonca aj z malého pozemku bude stačiť na celý rok.

Pridať komentár

záhradné

kvety