Aký je rozdiel medzi špargľovou a zelenou fazuľou: fotografie strukovín a rozdiel medzi nimi

Zelené fazule sa právom považujú za jedného z najcennejších a najužitočnejších predstaviteľov strukovín. Jej domovinou je Stredná Amerika, ale dnes sa kultúra pestuje po celom svete, a to aj v našej krajine.

Zelené fazule sú známe každému, ale málokto vie, čo sú špargľové bôby. Môžu sa zelené fazule a špargľa považovať za jeden výrobok? A ak nie, aký je rozdiel? V tomto článku sa bližšie pozrieme na podobnosti a rozdiely, hovorme o nich vlastnosti pestovania a kulinárske využitie týchto dvoch kultúr.

Čo sú zelené fazule

Zelené fazule Je huňatá alebo horolezecká rastlina zo skupiny strukovín. Keď počujeme toto meno, okamžite sa objavia aj tie strukoviny, ktoré používame v potrave, zvyčajne ako prílohu alebo hlavné jedlo. Každý vie, že je neuveriteľne bohatý na vitamíny a minerálne látky, ale netuší, ako to pozitívne ovplyvňuje naše telo.

Odroda tobolky je tobolka s dvoma ventilmi, ktorá v závislosti od odrody obsahuje samotné zrná, guľaté alebo oválne.

Aký je rozdiel medzi špargľovou a zelenou fazuľou: fotografie strukovín a rozdiel medzi nimi

Fazuľa sa pôvodne používala na varenie, ale postupom času sa odrody bôbov stali viac hybridnými, objavilo sa stále viac nových druhov, ktoré už takéto rigidné chlopne už nemali. V súlade s tým sa táto strukovina spolu s uzávermi stala jedlou. Takto sa zelené fazule začali líšiť od bežných fazule: keď sa jedia, samotné struky sa neotvárajú, ale jedia sa spolu s fazuľami.

dôležitý! Odporúča sa jesť iba mladé struky. Staršie z nich sú pri varení tvrdé a bez chuti.

Celkovo existuje viac ako 60 rôznych odrôd tejto rastliny: pre každú chuť a farba... Fazuľa sa pestuje na zber bôbov alebo lopatiek (zvyčajne tzv. Škrupiny fazule). Odrody bôbov, ktoré jeme, sa pestujú iba na lopatkách.

Aký je rozdiel medzi odrodami zelených fazúľ? Existuje veľa znakov a rozdielov, ale tu sú hlavné dve skupiny tejto strukoviny:

 1. Rastlina kríkov. Líši sa tým, že krík s klíčkami je veľmi kompaktný - dorastá až do 60 cm.
 2. Horolezecká rastlina. Vyznačuje sa rozvetvením púzdra, ktoré vyžaduje podväzok. Výška rastlín dosahuje 5-6 m.

Tam je klasifikácia, ktorá charakterizuje nie Bush, ale plody sami. takže:

 1. Cukor... Tento druh nemá pergamenovú vrstvu. Pri zrení je vzhľad neobvyklý: má mäsité, ale mäkké struky a chutné bôby. Tento druh sa tiež nazýva bez vlákniny, pretože nemá pozdĺžne vlákna pozdĺž švu. To je veľké plus - varenie je ľahšie a rýchlejšie.Aký je rozdiel medzi špargľovou a zelenou fazuľou: fotografie strukovín a rozdiel medzi nimi
 2. Semi-cukor... Má pergamenovú vrstvu, ale je mäkký, čo tiež umožňuje použitie strukov na jedlo.
 3. peeling... Má hrubú pergamenovú vrstvu na strukoch a pozdĺž švu. Pestuje sa na fazuľa alebo sa na konzumáciu trhajú struky.

Druhy a odrody fazule nekončia uvedenými klasifikáciami. Táto kultúra sa líši farbou, tvarom, chuťou a veľkosťou. Na fotografii môžete vidieť niektoré z jeho typov.

Čo sú fazule špargle

Špargľa je druh zelenej fazule, ktorá má podlhovastejší tvar, mäkšie škrupiny a chutí ako špargľa.Aký je rozdiel medzi špargľovou a zelenou fazuľou: fotografie strukovín a rozdiel medzi nimi

Je to tento druh, ktorý sa pestuje na zber zelených strukov.Zvyčajne sú špargľové bôby cukrovým typom zelenej fazule: to je celý rozdiel medzi odrodami fazule.

Špargľa je najobľúbenejší druh zelenej fazule, pretože práve tie sa najčastejšie používajú v potravinách. Jej struky sú jemné a chutné a ich varenie je rýchle a ľahké.

Fazuľa špargle sa vyznačuje neexistenciou tvrdej pergamenovej vrstvy na chlopniach a švoch. A druh rastliny (krík alebo lezenie) v tom nehrá osobitnú úlohu.

rada! Ako viete, že toto sú presne špargle? Rozobrať to. Na prelome uvidíte mäkký obsah, skôr ako želé alebo zmes ako jednotlivé fazule.

Fazuľa špargle ako poddruh zelenej fazule má teda šťavnatú dužinu a mäkké vlákna chlopní, ktoré nemajú vo svojej štruktúre pevné švy a priečky. Táto vlastnosť robí struk mäkkým a krehkým, ale pri varení sa tieto vlastnosti stávajú veľkou výhodou.

Rozdiel a podobnosť medzi zelenými fazuľami a špargľou

Špargľa a zelené fazule sú vlastne skoro to isté. Špargľa ako poddruh je vždy zelená fazuľa. Nie všetky zelené fazule sú však špargľou. Špargľa má mäkšie škrupiny. To znamená, hlavným rozdielom sú vlastnosti ovocných ventilov. Môžeme povedať, že špargľa je nezrelá verzia zelenej fazule.

Fazuľa špargle má spravidla vždy zelenú farbu, pretože jej struky sú zjavne nezrelé. Zachovávajú si tak jemnosť, chuť a všetky užitočné prvky, ktoré budú menej v prezretom ovocí.

dôležitý! Špargľa a špargľa nie sú to isté! Ide o úplne odlišné výrobky, ktoré majú pôvod aj vlastnosti.

Fazule špargle majú najčastejšie pri zlomení kruhový prierez, zatiaľ čo pri pološpargli (polo cukre) je prierez oválny (struky sú ploššie).Aký je rozdiel medzi špargľovou a zelenou fazuľou: fotografie strukovín a rozdiel medzi nimi

Odrody na lúpanie nie sú vôbec ako špargľa - majú tuhé ploché chlopne a výrazný hrubý pozdĺžny rez vlákna pozdĺž švu.

Ďalšou charakteristickou črtou odrody špargle sú jemné fazule. Je takmer nemožné ich odlíšiť, pretože struky sa zbierajú nezrelé a nie úplne formované. To isté sa nedá povedať o iných druhoch - u nich je možné fazuľa jasne odlíšiť a použiť ako jedlo oddelene od strukov.

Rastúce vlastnosti

Pravidlá pestovania zelenej fazule a špargle sú v zásade rovnaké. Jediným rozdielom je, že druhy špargle (inými slovami - zelenina) sa pestujú kvôli zberu mladých strukov - lopatiek. Zvyšok druhov sa pestuje pre samotné fazuľa. však pravidlá pristátia a starostlivosť o rastliny sú vo všeobecnosti rovnaké.

Luskoviny rastú ako vinič: ovinie sa okolo podpery, ktorá sa musí umiestniť vedľa vysadeného puzdra. Môže to byť buď tyč / kolík vtiahnutý do zeme, alebo pletivo - v tomto prípade bude krík rásť ako jazva, čím sa vytvorí krásna zelená stena.

Rastlinné strukoviny lepšie vo uvoľnenej vlhkej pôde, pretože zle rastie v ílovitej a kamenitej pôde.

Takmer všetky druhy prinášajú ovocie veľmi hojne: z jedného kríka sa úroda zberá 5-6 krát za sezónu. Plodenie trvá od júla do konca septembra.

Ak chcete jesť zeleninové fazule (špargľa), vyberte si ich nezrelé skôr, ako stratia šťavu. Zvyčajne sa zbierajú 9 až 11 dní po objavení sa vaječníkov fazule. Je potrebné zaistiť, aby sa žalúzie nezačali „napučiavať“, inak to bude znamenať, že plody sú úplne zrelé a žalúzie už nie je možné jesť.

V odrodách špargle by fazule mali byť malé - asi 2 mm. V tomto prípade nezáleží na dĺžke tobolky (pri každej odrode je odlišná: od 10 do 60 cm), hlavnou vecou je jej kvalita.

Ak chcete zberať úrodu kvôli bôbom, musíte čakať na zrenie - asi 3 týždne po vaječníku.Potom nebudete môcť okenice zjesť (ani pri dlhom varení zostanú tieto struky tvrdé a drsné), vo vnútri uzáverov však získate vynikajúcu úrodu samotných zŕn.

zapamätaj si to fazuľa - teplomilná rastlina... Je potrebné ju zasadiť na slnečnej strane záhrady. Okrem toho majú kríky svojou podstatou krásne kvetenstvo (biela, fialová, ružová). Nielenže prinesú dobrú úrodu, ale tiež vyzdobia akékoľvek miesto.

dôležitý! Fazuľa je jednoročná rastlina, preto sa musí pestovať každý rok.

Takže najdôležitejšie pravidlá pri pestovaní zelenej fazule:

 1. Na pestovanie sa vyhnite ílovitej a skalnatej pôde. Strukoviny milujú uvoľnenú pôdu.
 2. Vyberte viac slnečných miest na pestovanie - kultúra je veľmi milujúca teplo. Tiež by ste mali stáť za výberom najneveternejšieho miesta: silné nárazy vetra môžu zlomiť dlhé vetvy rastliny.
 3. Zviažte kríky alebo postavte plot na ich podporu.
 4. Sledujte dozrievanie strukov: ak ich chcete jesť, vyberte ich nezrelé.
 5. Uvoľnite, oplodnite (organickým aj minerálnym hnojením) a lôžko pravidelne burinu.
 6. Dodržiavajte režim zavlažovania: raz týždenne (vo suchých oblastiach - 2 krát týždenne).

Zelené fazule a špargľa: výhody a aplikácie

Pretože špargľa je mäkšia a menej zrelá zelená fazuľa, obsahuje všetky rovnaké živiny ako bežné fazule. Použitie špargle a strukovín pri varení je preto veľmi podobné. Čo je také dobré na tejto strukovinovej kultúre? Ako to variť? Odpovede nájdete nižšie.

Prínos a ujma

Zelené fazule sú obľúbeným produktom v mnohých krajinách sveta. A nejde iba o jeho príjemnú chuť. Táto kultúra obsahuje obrovské množstvo užitočných stopových prvkov. Obsahuje vitamíny A, C, B1, B2, E a tiež makro a mikroelementy:

 1. Vápnik, ktorý je mimoriadne dôležitý pre udržanie zdravia ľudskej kostry a kĺbov, podporuje zdravý rast vlasov a nechtov.Aký je rozdiel medzi špargľovou a zelenou fazuľou: fotografie strukovín a rozdiel medzi nimi
 2. Draslík, dôležitý v boji proti skleróze a podporujúci funkciu srdca.
 3. Fosfor a zinok, ktoré normalizujú metabolizmus tukov v tele a udržiavajú zdravé hormonálne pozadie.
 4. Lecitín, ktorý spevňuje steny krvných ciev.
 5. Železo, ktoré normalizuje funkciu mozgu a zúčastňuje sa na krvotvorbe.
 6. Kyselina listová, ktorá sa nachádza v steblách fazule, je obzvlášť užitočná pre tehotné ženy, pretože podporuje zdravý vývoj plodu a tiež pomáha prekonať depresiu.

Mnoho ľudí verí, že fazuľa má vysoký obsah kalórií, ale toto je mýtus. Obsahuje minimum kalórií - 25 kcal na 100 g. Výplň vlákniny z nich robí struky jednoducho nenahraditeľným produktom a proteín obsiahnutý v strukovinovej kultúre normalizuje trávenie. Pokiaľ ide o obsah bielkovín, fazuľa konkuruje mäsovým výrobkom.

Je však potrebné povedať o existujúcich nevýhodách použitia tejto strukovinovej kultúry:

 1. Ľudia s niektorými chorobami (gastritída, žalúdočné vredy, kolitída, dna atď.) Sa neodporúčajú jesť strukoviny, vrátane zelených fazúľ.
 2. Strukoviny, ktoré vstupujú do ľudského čreva, môžu spôsobiť nadúvanie. Tomuto problému sa však dá ľahko vyhnúť: vypustite prvú vodu pri varení lopatiek a tiež jete fazuľa s korením, ktoré znižuje tvorbu plynu.

Aplikácie na varenie

Zelené fazule a špargľa sa používajú na varenie mnohých krajín sveta. Sú dusené, varené, vyprážané a dokonca marinované.

Aký je rozdiel medzi špargľovou a zelenou fazuľou: fotografie strukovín a rozdiel medzi nimi

Pri varení fazule je potrebné pamätať na tieto základné pravidlá:

 1. Pri príprave zelenej fazule špargle nezabudnite pred pridaním do akejkoľvek misky uvariť v osolenej vriacej vode. Pokiaľ ide o zelené fazuľky bez špargle (s hrubými škrupinami), vlákna sa predčistia, pretože ich nezmäkčí ani varom.
 2. Po varení sa môže už podávať ako plnohodnotná príloha pre mäso alebo ryby alebo ako samostatná misa. (Najjednoduchšie je namazať uvarené struky maslom a posypať bylinkami). Alebo môžete pokračovať vo varení: dusíme alebo opečieme vajcom alebo zeleninou.
 3. Keď sa pridá do strukov, vyprážaný toast dodá miske novú chuť.... Ak sa rozhodnete uvariť struky s inou zeleninou, najlepšie kombinácie sú brokolica, mrkva, paprika, paradajky a cibuľa.
 4. Hotové jedlo môžete ochutiť omáčkou. Ako omáčka je vhodný olivový olej, kyselina citrónová, kyslá smotana alebo majonéza s jemne nasekanými bylinkami a (podľa potreby) cesnakom.
 5. Hotové tobolky sa používajú v ako základ pre rôzne šaláty.
 6. Fazuľa je v dokonalej harmónii s hubami, čo vám umožňuje realizovať mnoho kulinárskych fantázií.
 7. Pádla sú vynikajúce na uchovávanie alebo mrazenie. vyznačujúci sa tým, mrazené struky 100% si zachováva svoje prospešné vlastnosti.

dôležitý! Pri šokovom zamrazení sa zachovajú všetky živiny. Počas tepelného spracovania sa jedy a škodlivé látky obsiahnuté v zelenine neutralizujú.

záver

V kuchárskom svete sú žiadané zelené fazule a špargľa. Ich rozdiel je malý a spočíva iba v rozdielnej tuhosti strukov. Všetky fazule špargle sú zelené fazule, ale nie všetky zelené fazule sú špargle.

Akýkoľvek druh strukoviny je však nielen chutný, ale aj bohatý na zdravé prvky. Je právom zaradený medzi desať najžiadanejších produktov vo všetkých krajinách sveta.

Pridať komentár

záhradné

kvety