Ako pestovať fazuľa vonku

Fazuľa nevyžaduje opatrnú údržbu a je vysoko odolná proti škodcom hmyzu a infekčným chorobám. Zalievaná vo vyprahnutom podnebí každé 4 až 5 dní, vrchný obväz sa aplikuje 2 až 3 krát za sezónu. Vyvinutý koreňový systém neumožňuje rozvoj burín a baktérie v uzlinách obohacujú pôdu dusíkom. Pre výsadbu plodiny je dôležité pripraviť semená a uvoľniť pôdu. Z tohto článku sa dozviete viac o pestovaní a starostlivosti o fazuľu v otvorenom poli.

Ako osivo fazule vonku

Ako pestovať fazuľa vonku

Výsadba fazule v záhrade rieši súčasne niekoľko problémov:

 • obohacuje pôdu dusíkom;
 • uvoľňuje pôdu;
 • zabraňuje rastu burín a vymývaniu horných vrstiev pôdy dažďom;
 • poskytuje bohatú úrodu vysoko kalorických bôbov.

Na dosiahnutie stanovených cieľov pripravte semená a výsadbu struk, brať do úvahy zložitosti poľnohospodárskej technológie.

Príprava semien doma

Odporúča sa ručne skontrolovať každé semeno, či nie je poškodené alebo zdeformované. Na klíčenie fazule potrebujete 2 kusy látky namočenej vo vode. Na prvom je semeno rovnomerne rozložené, druhé je pokryté zhora.

Pozor! Tkanina by mala byť mierne navlhčená. V žiadnom prípade by ste nemali brať mokré handry, z ktorých môžete vytlačiť dostatok vody. Nadmerná vlhkosť spôsobí hnilobu semien.

Alternatívnym spôsobom klíčenia je umiestniť semeno do nádoby s vodou na 5 až 6 hodín alebo do stimulátora rastu na 4 hodiny.

Úrodná pôda na pestovanie fazule

Na pestovanie fazule je potrebná mierne kyslá, neutrálna alebo zásaditá pôda. Rastliny môžu prežiť aj na chudobných pôdach, ale v tomto prípade bude letný obyvateľ získať skromnú úrodu. Koreňový systém fazule obsahuje uzlové baktérie uvoľňujúce dusík. Ten obohacuje pôdu stimuláciou rastu a rozvoja rastlín.

Neodporúča sa pestovať semená v studenej alebo podmáčanej pôde - hrozí nebezpečenstvo hniloby semien. Pred výsadbou strukovín v septembri alebo októbri vykopajte pôdu.

Úroveň kyslosti v pôde je regulovaná vápnom. Odporúča sa nielen uvoľniť chudobnú pôdu pred výsadbou fazule, ale tiež do nej pridať organické hnojivo alebo drevný popol. Ak sa rastlina plánuje pestovať vo vyprahnutej oblasti, sú sadenice napojené, ale nie príliš hojne.

Ako pestovať fazuľa

Ako pestovať fazuľa vonku

Semená sa vysádzajú začiatkom novembra. Obyvateľom severných oblastí, kde mrazy prídu skôr, sa odporúča, aby si vybrali odrody odolné voči mrazu.

Tie obsahujú:

 • Windsor;
 • Amber;
 • Ruské čierne fazule.

V závislosti od odrody a výšky dospelej rastliny je výsadba odlišná. Trpaslicové bôby sa vysádzajú technológiou 20x20 cm. V prípade vyšších rastlín je k dispozícii ďalšia schéma - kultúra sa pestuje bližšie vo vzdialenosti 10 cm od seba. Medzi riadkami je udržiavaná vzdialenosť 40 cm. Hĺbka výsadby je až 7 cm.

Referenčné! Ak je klíma v tejto oblasti studená a daždivá, je lepšie vysádzať strukoviny okamžite na otvorenom priestranstve, ale pestovať sadenice v skleníku. V takom prípade sa osivo na konci decembra distribuuje v malých kvetináčoch. Pestované sadenice sa v marci presádzajú na záhradu.

Pri výsadbe semien na otvorenom teréne nie je potrebné hnojenie. Baktérie uzliny a živiny, ktoré zostanú v substráte po prekurzorovej kultúre, poskytujú fazuľu všetko, čo potrebujú pre normálny rast. Ak sa výsadba uskutočňuje na jar, potom 2 týždne pred začiatkom práce sa pôda obohatí minerálnymi hnojivami v pomere 70 - 90 g na 1 m².

Pestovanie a starostlivosť o fazuľa

Ako pestovať fazuľa vonku

Na pestovanie bohatej úrody sa odporúča oboznámiť sa so základnými pravidlami pre pestovanie strukovín:

 1. Rastliny neznášajú nadmernú vlhkosť v pôde a rýchlo hynú v dôsledku hniloby koreňového systému. V regiónoch s daždivým podnebím je problém vyriešený vytvorením špeciálneho lôžka. Vyrába sa z piesočnatej pôdy, v ktorej nie je vlhkosť.
 2. Oblasť, v ktorej rastú fazule, musí byť vybavená drenážnym systémom.
 3. Pri pestovaní fazule sa dodržiavajú pravidlá striedania plodín. Plochy, na ktorých sa pestujú zemiaky, kapusta, uhorky, paradajky, sú vhodné.

zalievanie

Fazuľa je plodina odolná voči suchu, ktorá si nevyžaduje hojné a časté zalievanie. Pôda je zvlhčovaná počas obdobia kvitnutia a tvorby vaječníkov, pretože v tomto čase nedostatok vlhkosti môže znížiť kvalitu a objem plodiny.

Ak počas vegetačného obdobia dlho nepršalo, rastliny sa zalievajú 10 litrami vody na 1 m², ale nie viac ako dvakrát týždenne.

Dôležité! Nadbytok vlhkosti povedie nielen k rozkladu koreňového systému, ale aj k aktívnemu rastu zelenej hmoty. V tomto prípade rastliny nebudú kvitnúť.

Uvoľnenie a odburinenie

Uvoľňovanie a burenie pôdy sa vykonáva podľa potreby. Vysoko rozvetvený koreňový systém zabraňuje klíčeniu buriny. Ak sa burina objaví, odstráňte ju ručne. Pri uvoľňovaní hrable postupujte opatrne, aby ste nepoškodili korene. Sú umiestnené v malej hĺbke.

Podväzkový výhonky

Podväzok je potrebný iba pre vysoké odrody, trpasličia fazuľa to nepotrebuje. Ako opora sa používajú drevené kolíky. Vzpriamené rozvetvené stonky rastliny dosahujú dĺžku viac ako 1 m. Každá rastlina je priviazaná k samostatnému nosiču vysokému najmenej 100 cm alebo k lanu natiahnutému medzi kolíkmi.

Vrchné obväzy a hnojivá

Pred výsadbou semien sa aplikuje organické hnojivo: listnatý humus, kompost, drevný popol. Odporúča sa kŕmiť strukoviny 2 až 3krát za sezónu:

 • pred výsadbou do zeme (voliteľné);
 • počas vegetačného obdobia;
 • pri formovaní vaječníkov.

Je zakázané používať veľké množstvá dusíkatých hnojív. To povedie k zníženiu výnosov alebo úhynu rastlín. Odporúča sa používať hnojivá obsahujúce minerály, ako je draslík alebo fosfor.

Hubenie škodcov

Strukoviny strukovín sú vysoko odolné voči chorobám a škodcom. Baktérie uzliny v koreňovom systéme rastlín emitujú špecifický zápach, ktorý odpudzuje väčšinu hmyzu, ale existujú druhy, ktoré ho ignorujú a napádajú kultúru. Tie obsahujú:

 1. Voška čierna fazuľa. Hmyz napadne mladé rastliny v lete. Kolónia je prevažne umiestnená na vrchole fazule, čo vedie k deformácii, zakriveniu stonky. Počas vegetačného obdobia, v rastlinách s výškou 15 cm, pritlačte vrcholy, aby sa zabránilo výskytu vošiek. Ako preventívne opatrenie použite „Fitoverm“, „Karbofos“.
 2. Uzol weevil. Celá rastlina ničia malé sivé chrobáky. Larvy škodcov sa živia koreňovými uzlinami. Dospelí jedia lístie, v dôsledku toho sa imunita znižuje a fotosyntéza rastlín sa spomaľuje. Postupom času zomiera. Ak sa nájde úhor, fazuľa sa spracuje roztokom prachu v množstve 10 g na 1 m².
 3. Výhonok. Dospelí kladú svoje vajíčka na ornicu pod fazuľou. Po vyliahnutí začnú larvy aktívne jesť koreňový systém rastliny. Aby sa zabránilo výskytu škodcov, je potrebné pravidelne odstraňovať burinu a uvoľňovať pôdu.Larvy sa schovávajú v organických zvyškoch, rýchlo umierajú na povrchu.
 4. Bean weevil. Hmyz poškodzuje strukoviny počas obdobia kvitnutia, keď sa vytvára vaječník. Cryopsis kladie vajíčka na mladé výhonky. Po niekoľkých dňoch vyliahnuté larvy jedia semená, čo znižuje kvalitu a objem plodiny. Larvy sa môžu hibernácie v semenách určených na výsadbu jari. Aby sa predišlo ďalšej infekcii, semená rastlín napadnutých weevilami sa vopred namočia do soľného roztoku.

Za nepriaznivých pestovateľských podmienok sa vyvíjajú tieto choroby:

 1. stávkokaz... Na koreňovom golieri sa vytvára tmavá škvrna. Patogénne baktérie používajú živiny z miazgy rastliny, ktorá narúša spojenie medzi nadzemnou a koreňovou časťou plodiny. Výsledkom je rýchle zrenie fazule. K infekcii dochádza pôdou. Ak sa nájde rastlina postihnutá čiernou nohou, odstráni sa zo záhrady a spáli. Pôda je ošetrená chemikáliami.
 2. Čokoládová škvrna. Na listoch a stonke fazule sa objavujú tmavohnedé útvary. Postihnuté lístie sa odstráni, aby sa zabránilo šíreniu choroby v celej rastline. Nevyžaduje sa žiadne chemické alebo biologické ošetrenie.

Vrany a veže spôsobujú okrem hmyzu a infekčných chorôb značné poškodenie strukovín. Vtáky trhajú mladé rastliny spolu s koreňmi. Na ochranu používajte priedušný poťahový materiál (pradená väzba, lutrasil, agrospan).

Rastúce pravidlá a tajomstvá

Ako pestovať fazuľa vonku

Pri pestovaní strukovín existujú tieto pravidlá a jemnosti poľnohospodárskej technológie:

 1. Je dôležité štiepiť rastliny počas obdobia kvitnutia a odstraňovať vrcholy hlavných stoniek. Je to potrebné nielen na zabránenie útoku vošiek fazule, ale aj na skrátenie vegetačného obdobia.
 2. Na zabezpečenie veľkej úrody je na lokalitu priťahovaný opeľujúci hmyz. Z tohto dôvodu sa rastliny postriekajú cukrovým sirupom: 1 polievková lyžica. l. cukor sa rozpustí v 1 litri vody.
 3. Strukoviny prinášajú ovocie niekoľkokrát za sezónu. Semená sa preto vysádzajú v 2 - 3 etapách: koncom jari, začiatkom a polovicou leta. Tento postup je vhodný iba pre odrody s predčasným dozrievaním.
 4. Polievanie v suchom počasí sa vykonáva každých 4-5 dní. Po každom zvlhčení sa pôda uvoľní a burina sa odstráni. Pri sekundárnom burine sú kríky špirálové. Zastaví sa, keď listy pokryjú vzdialenosť medzi radmi a rastliny dorastú do výšky 45 - 60 cm.
 5. Na boj proti škodcom sa medzi radmi fazule pestuje biela horčica alebo paprika.

Môžem pestovať fazuľa so zemiakmi

Je možné pestovať fazuľa so zemiakovými kríkmi - rastliny vstupujú do symbiózy, odpudzujú škodcov: zemiakový chrobák Colorado, weevil a výhonok. Nodulové baktérie obohacujú pôdu dusíkom a listy zemiakov chránia fazuľu pred vetrom a mrazom.

Ako pestovať zemiaky a fazuľa v jednej diere a prečo to robiť

Ak tieto plodiny pestujete na rovnakej posteli, postupujte takto:

 1. Výťažok strukovín sa zvyšuje tak v štádiu zrelosti mlieka, ako aj v zrelých stmavených strukoch.
 2. Symbióza rastlín zvyšuje ich ochranu proti škodcom. Fazuľa chráni pred drôtovcami a zemiakovým chrobákom Colorado.
 3. Zemiaky nevyčerpávajú pôdu uzlovými baktériami v strukovinách. Koreňový systém rastlín neumožňuje rast buriny.

Neodporúča sa pestovať obe rastliny v jednej jamke. Vysoké stonky fazule v priebehu času zatemnia zemiaky a odstránia väčšinu živín z pôdy z kríkov. Výsledkom je bohatá úroda fazule a vzácnych hľúz zemiakov.

Najlepšie je pestovať strukoviny a zemiaky v jednej posteli alebo v jednom rade. V tomto prípade sa fazuľa umiestni medzi zemiaky. Ich počet fazúľ v záhrade by mal byť 2-3 krát menší ako zemiaky, pretože spotrebúvajú viac pôdy z pôdy.

Pri použití skorých odrôd zemiakov sa strukoviny vysievajú ako zhutňovač po výskyte rastlinných sadeníc. Kým sa zemiakové kríky vyvíjajú, vytvorí sa lístie. Po zbere hľúz sa struky začnú usadzovať. Tento postup umožňuje zber oboch plodín.

Je to zaujímavé:

Fazuľa Edamame - pôvod, výhody a vlastnosti

Odrody a odrody fazule: kôň (záhradný), okrasná, veľkoplodá zelenina, krmivo

Zelené fazuľové struky - čo sú a ako sú užitočné

sklizen

Strukoviny dávajú bohatú úrodu. Zberá sa až 3-krát za sezónu.

Podmienky zrenia

Prvá úroda sa začína v lete. Zelené fazule sú nevyhnutné pre čerstvú spotrebu. Tieto semená prechádzajú do štádia mliečnej zrelosti po 2 týždňoch po začiatku kvitnutia.

Ako sa zbierajú bôby

Ako pestovať fazuľa vonku

Úroda sa zberá najskôr zo spodnej časti rastliny, v ktorej plody dozrievajú rýchlejšie. Zber bôbov na následnú reprodukciu sa uskutočňuje po zatemnení a otvorení ventilov. Na uskladnenie sa odoberú životaschopné semená. Namočené sú do slaného roztoku. Prázdne semená sa vznášajú, zrelé semená sa utopia. Posledne menované zostávajú životaschopné 5 až 10 rokov. Skladujte materiál mimo vykurovacích zariadení na suchom mieste, chránenom pred slnečným žiarením.

Pozor! Po zbere sa nadzemná časť rastliny rozreže a spáli tak, aby hmyz neklátil vajcia do organického odpadu. Vykopávajú pôdu koreňmi. Koreňový systém strukovín je potrebný na hnojenie pôdy dusíkom.

záver

Fazuľa je klasifikovaná ako nenáročné plodiny odolné voči suchu. Alkalické a neutrálne pôdy sú pre ne najvhodnejšie. Nodulové baktérie v koreňovom systéme nasýtia pôdu dusíkom. Plodina sa pozberá na skladovanie 3-4 týždne po odkvitnutí. Zelené fazule sa zbierajú 2 týždne po objavení kvetín.

Pridať komentár

záhradné

kvety