Ako pestovať cibuľu Chernushka zo semien

Nigella je niekedy mylne zamieňaná so samostatnou odrodou cibule. V skutočnosti je to názov semien zeleniny, z ktorých sa semeno získava na ďalšie pestovanie. Zo semien nigelly je možné získať akýkoľvek druh cibule v závislosti od cibúľ, z ktorých bolo osivo odobraté.

popis

Blackies dozrievajú v guľovitých kvetinách, ktoré rastú na šípok dospelej žiarovky... Semená sa získavajú zo semien - semenného materiálu na pestovanie cibule v druhom roku. Názov pochádza z ich čiernej farby. Nigella vyzerá ako rebrované semeno s veľkosťou asi 2 mm. Nakupujú sa v špecializovaných predajniach alebo sa zostavujú samostatne.

Ako pestovať cibuľu Nigella zo semien

Na výrobu súprav je vhodných mnoho druhov cibule. - napríklad Rapture, Centaur, Crimson Ball.

Pestovanie cibule tradične pozostáva z 2 etáp:

 1. V prvom roku sa vysievajú semená nigel, z ktorých vyrastajú sevok (malé cibule).
 2. V druhej sezóne sa vysadí sevok a získa sa plnohodnotná zelenina.

Niektoré odrody sa vysádzajú pred zimou - sú vhodné na zber v jednom roku. Tie obsahujú Stuttgarter Riesen, Belovezhsky, Strigunovsky atď.

Ako sa zostaviť

Ako pestovať cibuľu Nigella zo semienTvorba a rozvoj semená nigelly vyskytuje sa v šípkach zrelej cibule... Na konci rastlín sa na koncoch objaví kvetenstvo. Potom sa transformujú na rebrované struky plné semien. Zber sa vykonáva, keď zhnedne.

Aby sa semená nerozpadali, hlavy sú zviazané gázou... Je tiež prijateľné rezať krabice a vložiť ich do papierového vrecka na dozretie na niekoľko týždňov. Po uschnutí hláv sa dôkladne pretrepú, aby sa uvoľnil materiál semien. Výsledná nigella sa pred výsadbou uloží na suchom a chladnom mieste.

Chemické zloženie a užitočné vlastnosti

Bow a jeho šťava populárne v ľudovom liečiteľstvena liečenie chorôb používajú sa interne a externe, používajú sa v kozmetike na zlepšenie stavu vlasov a pokožky.

Priaznivé vlastnosti cibule sú dôsledkom ich bohatého zloženia.... Zelenina je plná fytocídov, organických kyselín, cukrov, prírodných antioxidantov, enzýmov, éterických olejov.

100 g cibule obsahuje vitamíny:

 • PP - 0,2 mg;
 • C - 10 mg;
 • E - 0,2 mg;
 • B1 - 0,05 mg;
 • B2 - 0,2 mg;
 • B5 - 0,1 mg;
 • B6 - 0,1 mg;
 • kyselina listová - 9 mcg.

Obsah minerálov na 100 g výrobku:

 • vápnik - 31 mg;
 • draslík - 175 mg;
 • horčík - 14 mg;
 • fosfor - 58 mg;
 • chlór - 25 mg;
 • síra - 65 mg;
 • železo - 0,8 mg;
 • zinok - 0,85 mg;
 • mangán - 0,23 mg;
 • jód - 3 mcg;
 • meď - 85 mcg;
 • fluór - 31 mcg;
 • bór - 200 mcg.

Cibule má nasledujúce prospešné vlastnosti:

 1. Protizápalový účinok... Používa sa na liečbu prechladnutia a sprievodných príznakov (nádcha, kašeľ atď.).
 2. Stabilizácia metabolických procesov... Zelenina aktivuje tráviaci trakt, stimuluje sekrečnú funkciu, znižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.
 3. Všeobecné posilňovacie opatrenia... Antioxidanty a ďalšie užitočné zložky obsiahnuté v cibuli zvyšujú imunitu, spomaľujú starnutie tela a znižujú riziko rozvoja rakoviny. Posilňuje kostné tkanivo, krvné cievy, má hypotenzívny účinok.
 4. Antiseptické a regeneračné vlastnosti... Cibulové lieky urýchľujú hojenie rán, pri lokálnej aplikácii dezinfikujú (napríklad pri oplachovaní hrdla).
 5. Dekoratívne vlastnosti... Cibuľa sa aplikuje zvonka alebo zvnútra.
 6. Antialergický účinok... Zelenina pôsobí ako prírodný antihistamín.

V kozmetike sa cibuľa používa proti vypadávaniu vlasov, na ich výživu a posilnenie... Zelenina sa používa na ošetrenie akné, akné, pehy a vekových škvŕn.

Pozor! Cibuľa zvyšuje účinnosť a znižuje riziko rakoviny prostaty. U žien sa rastlinné lieky používajú na stabilizáciu menštruačného cyklu, na lokálnu liečbu erózií, kolpitídy (zápal vaginálnej sliznice).

Doba zrenia

Doba zrenia zeleniny závisí od jej odrody.. Odrody cibulevypestované zo semien nigelly sa delia na:

 • prví - dozrievajú za 90 - 115 dní;
 • stredne - po 115 - 135 dňoch;
 • neskoro - po 135 - 155 dňoch.

Odrody Stuttgarter Riesen, Crimson loptu dozrievajú skôr ako ostatné - vegetačné obdobie je asi 90 dní, cibuľa Centaur sa pozberá do 110 dní, Delight dozrieva 130 - 140 dní.

Ako pestovať cibuľu Nigella zo semien

výnos

Keď sú Nigely správne zozbierané a pripravené, majú vysokú mieru klíčivosti... Rastliny sa vyznačujú rýchlym vývojom, malou citlivosťou na burinu. Je zaznamenaná vitalita kultúry.

Je to kvôli bohatým výťažok z cibule, zatiaľ čo väčšina odrôd dozrieva. Množstvo získanej zeleniny tiež závisí od oblasti výsadby.

Odolnosť voči chorobám

Proces výsevu cibule zo semien sa preto považuje za prirodzený umožňuje rastlinám úplne sa prispôsobiť v pôde. Kultúra má zvýšenú imunitu proti chorobám a škodcom. Preventívne opatrenia, dodržiavanie pravidiel výsadby a starostlivosť výrazne zvyšujú vitalitu cibule.

Cibulové vlastnosti a chuť

Odrody cibule pestovanej z nigelly sa líšia svojim vzhľadom a chuťou... Napríklad odroda Vostorg sa vyznačuje veľkými slamovo sfarbenými žiarovkami s hmotnosťou 150 - 300 g. Zaznamenáva sa výrazná štipľavosť chuti. Guľa Variety Crimson má tmavo purpurový odtieň žiaroviek. Ich tvar je guľatý, ich hmotnosť je malá (80 g). Chuť je polohorúca cibuľa so sladkými tónmi.

Odroda Centaur sa vyznačuje žltou farbou, zvýšenou hustotou a okrúhlym tvarom. Chuť je príjemná sladkastá, vhodná pre ľudí, ktorí nevedia vydržať tradičnú štipľavú cibuľu. Stuttgarter Riesen je tradičná svetlo žltá farba, má sploštený tvar. Stredne ostrá chuť, žiadna horkosť.

Náročná klíma

Čierna cibuľa sa pestuje všade, pretože zelenina sa vyznačuje nenáročnosťou, vysokou klíčivosťou, výnosom.

Dôležité! Načasovanie zberu závisí od klímy v regióne. Napríklad odroda Stuttgarter Riesen v južných regiónoch dozrie už v máji, v iných oblastiach - najskôr v júni.

Cibuľa sa nepáči nadmerná vlhkosť alebo sucho.... Na pestovanie zeleniny z nigelly v nepriaznivých podmienkach je vhodná odroda Centaur. Dokonale odoláva mrazu, suchu a účinkom ďalších negatívnych faktorov. Južné regióny sú vhodné pre červenú cibuľu.

Hlavné výhody a nevýhody pestovateľskej metódy

Medzi výhody tohto spôsobu patrí:

 • ziskovosť - nákupné sady na výsadbu sú drahšie ako zásobovanie semenami;
 • skorý výnos;
 • odolnosť voči chorobám, škodcom, burinám;
 • bohatá úroda;
 • pri použití malého množstva semien - na jednu posteľ stačí pár žiaroviek;
 • nenáročnosť rastlín, ľahká starostlivosť o ne;
 • vďaka rozvinutému koreňovému systému sa výnos udržuje aj za nepriaznivých podmienok.

Ako pestovať cibuľu Nigella zo semien

Medzi nevýhody patrí:

 • riziko získania černíc nízkej kvality v obchode;
 • pri slabom klíčení semien (menej ako 75%) sa bude vyžadovať použitie iného materiálu;
 • trvanie pestovania cibule (dvojstupňovou metódou).

Aký je rozdiel medzi odrodami?

Cibuľa získaná zo semien rôznych odrôd zeleniny sa naleje do:

 • farba - slama, jasne žltá, červená atď .;
 • tvar - oválny, okrúhly, sploštený;
 • podľa chuti - pikantné, stredne ostré, sladké;
 • čas zrenia.

Výhodou nigely je schopnosť získať zeleninu s požadovanými vlastnosťami, na základe preferencií chuti a ďalších požiadaviek. K tomu stačí vybrať správnu odrodu.

Funkcie výsadby a pestovania

Zvyčajne sa používa dvojstupňová cibuľová výsadba - najskôr sa pestuje sevok a až potom zelenina. Ale veľa záhradkárov dostane úrodu v jednej sezóne.

Nie je vhodné na výsadbu jeden rok odrody typu s viacerými hniezdamiv tomto prípade je možná deformácia žiaroviek.

Príprava na pristátie

Pred výsadbou sa nigella skontroluje na klíčivosť.... Na tento účel sa semená vo vrecku vyrobenom z látky uchovávajú 12 hodín v roztoku popola (1 polievková lyžica L. Látka na 1 liter vody). Potom sa rozdelia na vlhkú handričku: ak viac ako 75% stúpne za 2 týždne, je materiál vhodný na výsadbu.

Ako pestovať cibuľu Nigella zo semien

Odporúča sa dezinfikovať zakúpenú nigellu - pol hodiny ponorte do roztoku manganistanu draselného.

Základné požiadavky

Na pristátie si vyberte miesto osvetlené slnkom... Pôda musí byť suchá. Pôdu sa odporúča pripraviť na jeseň. Po odstránení buriny sa do pôdy zavedú humus alebo rašelina, ako aj fosfor, draslík a chlorid vápenatý.

Na výsadbu je dovolené použiť miesto, kde sa predtým pestovala kapusta, uhorky, zemiaky a strukoviny.

Načasovanie, schéma a pravidlá vykládky

Štandardná šírka cibuľového lôžka je 80 - 100 cm... Semená sú usporiadané v radoch alebo rozptýlené. Pri prvej možnosti bude sejba väčšia, pri druhej sa ušetrí voľné miesto. Vzdialenosť medzi radmi je 20 cm, podiel spotreby materiálu je 100 semien na 1 m brázdy. Nigella sa ukladá do vlhkej pôdy do hĺbky 2 cm, vo veterných oblastiach - o 3 cm.

Výsadba cibule na jar alebo na jeseň... V druhom prípade to umožňuje získať úrodu za jeden rok. Je lepšie zasiať semená začiatkom jari na základe klimatických podmienok v regióne.

Pozor! Nigella je umiestnená do zeme počas prvých roztopení (dokonca vo februári).

Rastlina pred zimou prijateľné pri prvom mraze (tak, aby nevyklíčili až na jar), predtým pripravili pôdu - izolovanú rašelinou a pilinami. Sneh je tiež vhodný na ochranu výsadby.

Rastúce vlastnosti

Výsadbové a ošetrovacie technológie pre rôzne odrody cibule získané z nigely sú totožné... Výsev a zber úrody závisí od klimatických podmienok v regióne. Ak semeno vytiahnete zo zeme v predstihu, ukázalo sa, že je nezrelé. Pri zbere nie je možné ani váhať: príchod mrazov alebo nadmerná vlhkosť pôdy zničí úrodu.

Nuansy starostlivosti

Keď sa po výsadbe objavia klíčky, nigella sa zriedi - vzdialenosť medzi rastlinami je najmenej 2 cm Po ukončení postupu sa odporúča oplodniť výsadbu - je vhodné hnoj alebo hnojový roztok.

Pri pestovaní jednoročná cibuľa, riedenie sa opakuje po 20 dňoch, interval je 6 cm. Ak je cieľom získať sevku, je vhodné nechať výsadbu hustú.

Ako pestovať cibuľu Nigella zo semien

Zavlažovací režim

Vysadené sadenice sa pred vytváraním výhonkov nezalievajú hojnedostatočná podpora na mokrom povrchu. V budúcnosti budú monitorovať pôdu. Zavlažovanie sa vykonáva pretože zasychá a 20 dní pred zberom sa úplne zastaví.

Uvoľnenie pôdy a buriny

Pôda sa po pevnom zakorenení výsadby uvoľní... Tento postup sa vykonáva opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému. Buriny sa odstraňujú manuálne alebo pomocou motyky. Účinne burina vo vlhkej pôde.

Vrchný dresing

Odporúča sa vykonať 2 kŕmenie... Spočiatku, keď sa objavia 3 zelené listy, hnojte močovinou (1 polievková lyžica L. Látka na 10 l vody). Druhýkrát sa kŕmia počas tvorby 5 listov monofosfátom draselným (1 polievková lyžica L.).10 litrov kvapaliny).

Dôležité! Vrchná úprava sa vykonáva pred vytvorením cibule.

Je prijateľné používať komplexné hnojivá.

Kontrola chorôb a škodcov

Bežnými škodcami sú:

 1. Cibuľa - ukladá biele larvy do zeleniny. Postihnuté ovocie je spálené, sadenice sú postriekané bylinnými infúziami, liečivami ("Aktara"), pokrytými sieťou.
 2. Cibuľa (tabak) - počas skladovania poškodzuje zeleninu a korene. Vyžaduje sa ošetrenie insekticídmi.
 3. Cibule roztoč - objaví sa scvrknutie rastlín, plak, pleseň. Na ošetrenie sa postele postrekujú insekticídmi, žihľavovou infúziou.

obyčajný choroby:

 1. Sivá hniloba - často padá na úrodu počas zberu, čo vedie k smrti zeleniny. Je dôležité rastliny vysušiť.
 2. Rust - žlté škvrny sa objavia, v suchom počasí choroba nepostupuje.
 3. Pleseň plesňová - na rastline sa tvoria plaky, sivé škvrny, ktoré vedú k smrti. Vyžaduje sa ošetrenie tekutinou Bordeaux.

Zber a skladovanie

Značky zrenia - ukladanie listov, sušenie krku cibule... Zeleninu vykopajte opatrne, aby sa nepoškodila. Vo väčšine regiónov sa cibule zbierajú koncom augusta.

Dôležité! Úroda sa zberá pred mrazom.

Funkcie ukladania a udržanie kvality

Cibuľa a semená sa skladujú po dlhú dobu - do 12 mesiacov... Po odbere sucho v lôžkach alebo pod nebesami po dobu asi 7 dní. Potom sa odstránia suché listy a plevy, roztriedi sa zelenina.

Ukladajte cibuľu pri teplote +18 ° Cna dlhú dobu je žiaduce znížiť ho na 0 ° C.

Ako pestovať cibuľu Nigella zo semien

Aké môžu byť ťažkosti pri pestovaní

Pestovanie cibule zo semien zvyčajne nespôsobuje ťažkosti, ktoré spôsobujú:

 • nízka kvalita nigelly;
 • nepriaznivé poveternostné podmienky;
 • predčasné zber - skoré sadenice nedozrievajú, neskoré plodiny trpia mrazom alebo nadmernou vlhkosťou.

Tipy od skúsených záhradníkov

skúsený záhradníci odporúčajú:

 • kupujte semená v dôveryhodných obchodoch alebo ich sami zbierajte;
 • dezinfikovať získanú nigellu pred výsadbou;
 • nevyberajte zeleň zo zeleniny vysadenej „na okrúhlici“;
 • nechtíka rastlín po obvode záhrady - budú chrániť pred škodcami.

Recenzie o pestovaní cibule z nigelly

Na špecializovaných fórach záhradníci zdieľajú svoje dojmy z pestovania cibule z nigelly.

Galina, Jekaterinburg: "Bývam v Uralu, naše počasie je nestabilné, často daždivé." Z nigely pestujem odrodu Stuttgarter Riesen - páči sa mi to. Dozrieva samozrejme nie tak rýchlo ako v južných regiónoch, ale bez problémov “.

Oleg, Moskva: "Som dôchodca, takže šetrím peniaze - nekupujem savok." Zbieram nigelu sám a pestujem ju - nie sú v tom žiadne ťažkosti, hlavnou vecou je kontrola klíčivosti semien. “.

Olga, Krasnodar: "Milujem odrodu Crimson Ball, je to absolútne nenáročné, hoci naša klíma je priaznivá." Úroda je bohatá, cibule sú fialové, vyzerajú krásne v šalátoch. ““

záver

Nie je ťažké pestovať cibuľu zo semien, ak správne zbierate a najskôr skontrolujte klíčivosť nigelly. Niektoré odrody vám umožňujú získať siatie aj pravidelnú úrodu naraz. Cibuľa je nenáročný závod, preto sú post-výsadbové opatrenia, preventívne opatrenia štandardné a nepredstavujú žiadne problémy ani pre začínajúcich záhradníkov.

Pridať komentár

záhradné

kvety