Pravidlá a programy výsadby hláv cibule na jar

Cibuľa je rastlinná plodina vhodná na jarnú aj jesennú výsadbu. Na jar sa sadenice používajú ako výsadbový materiál - malé cibuľové hlavy pestované zo semien - a semená samotné. V článku vám povieme, či je možné do zimy vysadiť cibuľu na hlave, ako ju pestovať tak, aby sa sadenice vyhýbali streľbe a dali bohatú úrodu.

Ako pripraviť miesto na výsadbu

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

Ak chcete pestovať cibuľu, vyberte si dobre osvetlenú oblasť bez podzemnej vody. Preferovaná neutrálna kyslosť pôdy a ľahká úrodná pôda - čierna pôda. Pri správnom oplodnení sú však vhodné aj piesočnaté hlinité, hlinité alebo rašelinové rašeliniská.

Cibuľa sa najlepšie pestuje na vyvýšených posteliach. To zaisťuje vhodný režim vody a teploty. Pôda sa zahrieva efektívnejšie a sedimentárna voda nezostáva v zemi. Vrstvy kompostu a organického mulča poskytujú ďalšiu výživu pôdy.

Pri organizovaní postelí sa riadia pravidlami striedania plodín:

 1. Optimálnymi predchodcami sú nočné tóny (paradajky, zemiaky, baklažán), melóny (uhorky, cuketa, tekvica, tekvica), ako aj kapusta, špenát a šalát.
 2. Neodporúča sa pestovať cibuľu, v ktorej sa predtým pestovali pupienky (kôpr, rasca, petržlen, petržlen), kapusty (repa, reďkovka, reďkovka) a strukoviny (fazuľa, hrach).
 3. Po pestovaní cibule by mala pôda odpočívať od úrody najmenej 3 roky.

Je vhodné pripraviť miesto vopred - na jeseň alebo 1,5 - 2 mesiace skôr pristávacia. Zem je vykopaná, burina z burín a oplodnená:

 • kompost (5 kg / m²);
 • v prípade kyslých pôd - drevný popol alebo dolomitová múka (200 ml / m²);
 • minerálne látky - dusičnan amónny, superfosfát, síran draselný alebo „Nitroammofosku“ v súlade s pokynmi (20 - 30 g / m²).

Hnojivá sú zapustené do hĺbky 30 - 40 cm, pre lepšiu absorpciu živín je pôda napojená a potom vyrovnaná zhrabnutím.

Kedy zasadiť cibuľu na hlavu

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

Hlavnou podmienkou úspešného pestovania cibule je optimálna teplota pre výsadbu. Je vhodné, aby sa teplomer stabilne udržiaval pri teplote + 12 ° C a aby sa pôda zohriala najmenej 10 cm hlboko. Hoci je cibuľa považovaná za plodinu znášajúcu chlad, na jar sa vracia mráz s výsledkom šípky a dobrá úroda nebude fungovať. Ak je doba výsadby oneskorená, je to spojené so znížením vlhkosti pôdy a vzduchu a za týchto podmienok sa cibuľa vyvíja pomalšie.

Referencie. Podľa všeobecného presvedčenia je v prostrednom pruhu signálom pre pestovanie cibule kvitnutie fialiek a rakita.

Konkrétne dátumy vykládky závisia od regiónu:

 • v strednom Rusku - v polovici mája;
 • na severozápade a na Sibíri - koncom mája - začiatkom júna;
 • v oblasti Čiernej Zeme, na pobreží Čierneho mora a na severnom Kaukaze - prvá dekáda apríla.

Ktorú cibuľu zasadiť na jar na hlave

Výberu semenného materiálu sa venuje osobitná pozornosť, aby sa zabránilo problémom. Kvalitná cibuľová súprava by mala byť:

 • vyschnúť;
 • hustý na dotyk;
 • rovnomerne sfarbené (tmavé alebo biele škvrny sú príznakom choroby).

Výsev je triedený podľa veľkosti: väčšie exempláre (priemer 22 až 30 mm) sa ponechajú na získanie peria, zatiaľ čo menšie vzorky (15 až 21 mm) sú ideálne na pestovanie cibule na hlavu.

Referencie. Veľmi malé sevok (menej ako 15 mm) vhodné na výsadbu v zime. Ak sa takáto cibuľa vyseje na jar, zber sa oneskorí, čo nie je prijateľné pre všetky regióny.

Odrody a hybridy

Veľmi dôležité sú aj odrodové vlastnosti osiva. Hlavy cibule by sa mali tvoriť pred jesennými mrazmi, preto je pre jarné výsadbu lepšie zvoliť odrody skorej a strednej sezóny a hybridy:

 • Centurion F1, Sturon, Red Baron, Zolotisty Semko F1 - skoré zrenie odolné voči streleckým a hubovým chorobám sa vyznačuje vysokou produktivitou a dobrou udržiavacou kvalitou;
 • Hercules F1, Carmen MC, Stardust - stredne skorá, odolná voči chorobám a streľbe;
 • v polovici sezóny - Shetana, Stuttgarter Riesen, Danilovsky, Odintsovets, Red Semko F1.

Príprava sadivového materiálu

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

Pred výsadbou cibuľových hláv sa na jar vykonávajú prípravné postupy. Pomôžu vám vyhnúť sa streľbe a bojovať proti najbežnejším chorobám.

Zahrievanie

Aby cibuľa vysadená na jar nevystrelila šípku, je výhrev zahriaty. Žiarovky sa udržiavajú pri teplote + 40 ... + 45 ° C počas 8 až 10 hodín. Najjednoduchší a najdostupnejší spôsob, ako sa zahriať, je posypať semeno na papier a položiť ho na radiátor.

dezinfekcia

Namáčanie cibule vo fungicídnom roztoku pomáha zabíjať spóry patogénnych húb a zvyšuje odolnosť súpravy: Fitosporin-M, Planriz, Gamaira. Prípravky sa riedia podľa pokynov, namáčanie zvyčajne trvá 1 - 2 hodiny.

Dezinfekčné vlastnosti majú aj manganistan draselný (manganistan draselný) a breza. Pri ich riedení je dôležité neprekročiť dávku - mierne ružový roztok manganistanu draselného a nie viac ako 1 lyžica. l. decht na 1 liter vody.

Dôležité! Po namočení sa cibuľa vysuší.

Ako pestovať cibuľové sady na hlavu: schéma a technika výsadby

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

Cibule sa vysádzajú vo vzdialenosti postačujúcej na ich normálny vývoj a na vykonávanie agrotechnických prác (hojenie, odburinenie, zalievanie). Odporúčaným vzorom výsadby sú riadky s intervalom 20 - 25 cm, v ktorých sú cibule umiestnené 6 až 10 cm od seba, v závislosti od veľkosti semena.

Správna hĺbka výsadby je dôležitá: žiarovky umiestnené príliš blízko k povrchu nedostanú primeranú výživu a nadmerne hlboké bude ťažké rozvíjať sa v hustej pôde. Hĺbka žliabkov je spravidla 5 až 7 cm, do ktorých sa vsadia cibule, ktoré zahrabávajú ramená (krk) a potom sa pokryjú vrstvou zeme 2 až 3 cm.

Ako pestovať hlavu zo semien v jednej sezóne

Pestovanie cibule so semenom na hlavu je problematické, ale možné. Kľúčom k úspechu je správny výber semenného materiálu (nevyhnutne skoré odrody) a jeho predbežná príprava:

 1. Semená sa kontrolujú klíčivosťou namočením v horúcej vode počas 15 minút (+45 ... + 55 ° C).
 2. Rozloží sa umiestnením do studenej vody na niekoľko minút.
 3. Na zmäkčenie hustej šupky semien sa zabalia do vlhkej handričky a uchovávajú sa 24 hodín.
 4. Plní sa vodou pri izbovej teplote a umiestni sa na 2-3 dni na chladné miesto.
 5. Semená pripravené týmto spôsobom sa sušia - sú pripravené na siatie.

Na siatie sa vyberajú osvetlené oblasti s dobre odvodnenou hnojenou pôdou, ktorej kyslosť je bližšie k neutrálnej hodnote (pH 6,5 - 7). Pred výsadbou sa lôžko vykope do hĺbky lopatkového bajonetu.

Semená sa vysievajú podľa schémy 45 × 3-5 cm, hĺbka výsevu - 1 cm, rýchlosť výsevu - 1 g / m². Aby sadenice netrpeli možným mrazom, lôžko sa preosieva rašelinou a potiahne filmom.

Referencie. Odrody cibule Yukont a Golden Semko sú vhodné na pestovanie hlavy zo semien. Ich vegetačné obdobie je iba 90 dní. V oblastiach s dlhými a teplými letami sa odroda Kaba darí. Zrenie trvá 120 - 140 dní.

Pestovateľské podmienky

Semená za stáleho tepla klíčia a klíčia 7 až 10 dní po výsadbe. Po vzhľade dvoch pravých listov sa listy stenčujú a ponechávajú medzi rastlinami vzdialenosť 2-4 cm. V štádiu 4-5 listov sa riedenie opakuje - slabé výhonky sa odstránia a medzera sa zvýši na 6-8 cm.

Ďalšou starostlivosťou o cibuľu je uvoľnenie pôdy, zalievanie a burina. Úroda sa zberá koncom augusta pred začiatkom silných dažďov.

Ošetrovacie funkcie

Cibuľa je nenáročný kultúra, ale aj oni potrebujú náležitú a včasnú starostlivosť.

zalievanie

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

Počas aktívneho vegetačného obdobia, cibule napojená 1-2 krát týždenne, so zameraním na stav pôdy - mala by byť mierne vlhká. Keď zelenina dozrieva, zalievanie sa zníži na 1 čas za 2 týždne, aby sa zabránilo nadmernému rastu zelenej hmoty. Zavlažovanie sa zastaví 3 týždne pred zberom.

uvoľnenie

Pôda v cibuľovom lôžku vyžaduje pravidelné uvoľňovanie, pretože zelenina miluje ľahkú pôdu s dobrou priepustnosťou pre vzduch a vlhkosť. Vykopajte pôdu opatrne a povrchne, aby nedošlo k poškodeniu výsadby. Hlavnou vecou je narušenie vytvorenej kôry a poskytnutie prístupu kyslíka ku koreňom.

Vrchný dresing

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

Počas vegetačného obdobia sa za cibuľu považujú minimálne dve obväzy:

 1. 20-21 dní po výsadbe rastlina potrebuje dusíkaté hnojivá. Vhodné sú kuracie trusky alebo hnijúce kravy. Organická hmota sa zriedi vodou v pomere 1:15 alebo 1:10, a záhrada sa zalieva roztokom v množstve 10 l / m².
 2. 3 týždne po prvom kŕmení sa aplikujú minerálne hnojivá - 15 g / m² síranu draselného alebo dusičnanu amónneho. Vrchný obväz je kombinovaný s bohatým zalievaním.

Následné oplodnenie závisí od stavu cibule. Nedostatok živín signalizuje:

 • slabý rast - naznačuje nedostatok dusíka;
 • svetlo perie - rastlina potrebuje draslík;
 • suchá žiarovka - nedostatok fosforu.

Všeobecné pravidlo uvádza, že na začiatku vegetačného obdobia rastlina potrebuje hnojivá obsahujúce dusík, fosfor, draslík a bližšie k času zberu - v hnojivách fosforu a draslíka.

Kontrola škodcov a chorôb

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

Cibuľa je najcitlivejšia na huby choroby:

 • peronosporóza - svetlé škvrny na perí;
 • hrdza - žlté alebo oranžové lézie na spodnej časti rastliny;
 • Hniloba Fusarium - ovplyvňuje spodnú časť okrúhlice, ale najskôr sa prejavuje zakrivením a žltnutím peria.

Príčinou choroby cibule je zvyčajne zamokrená pôda, porušenie rýchlosti striedania plodín a hnojenia, ako aj blízkosť vektorov a hostiteľov patogénov. Príčina hrdze teda pretrváva v listoch a výhonkoch topoľov.

Na prevenciu chorôb sa používa ľudový ľudový liek - roztok 10 litrov vody, 1 lyžička. síran meďnatý a 35 ml tekutého mydla. Výsledná zmes sa postrieka zelenou cibuľkou každých 15 dní. Ak sa choroba stále prejavuje, rastliny napadnuté hubou sa izolujú a záhradné lôžko sa ošetrí fungicídmi - kvapalina Bordeaux, „polykarbacín“, „Iprodion“ alebo „Quadris“.

S hmyzími škodcami (drôtovce, cibuľové mušky a cibuľové hľuzy) bojujú pomocou insekticídov a agrotechnických metód: včasné burenie, výsadba mrkvy hneď vedľa - jej vôňa odstraňuje cibuľovú mušku.

Pravidlá a schémy výsadby hláv cibule na jar

sklizen

Obdobie zberu cibule sa tiahne od konca júla do polovice septembra v závislosti od vysadenej odrody a klimatických charakteristík oblasti. Presnejší orientačný bod ako kalendár je stav pera. Znaky pripravenosti na zber:

 • greeny prestali rásť, žltli, začali zasychať a zomreli;
 • krk bol tenší a mäkší;
 • pri kopaní je zrejmé, že žiarovka získala charakteristickú farbu odrody.

Ak je rastlina v noci nadmerne vystavená chladeniu zeme, cibuľa sa nebude dlho skladovať.

Cibule sú vytiahnuté úplne hornými okrajmi a listy sú odrezané, keď sú úplne suché, ponechávajúc špicu 5-10 cm. Vodnice potrebujú ďalšie sušenie pri teplote + 25 ... + 30 ° C počas 10-14 dní.

Cibuľu skladujte v teplej a suchej miestnosti, zloženú do košov alebo zavesenú na strope.

Tipy a triky od skúsených záhradníkov

Skúsení záhradníci majú v rukách niekoľko tajomstiev, ako pestovať dobrú úrodu cibule:

 1. Pretože rastlina nemá rada stojatú vodu, zabezpečte dobrú drenáž. Pred výsadbou posypte spodnú časť drážky suchým pieskom zmiešaným s popolom. To dodatočne odkyslí pôdu.
 2. Usporiadajte oddeľovanie podľa zlomkov: čím je menší, tým skôr ho môžete zasadiť. Menšie žiarovky sú odolnejšie proti mrazu.
 3. Cibuľa sa vysieva vo vlhkých brázdach, preto ich pred výsadbou nezalejte.
 4. Buriny nemajú na záhrade žiadne miesto, ale ak ste ich zabudli včas burinu, burinu nevyťahujte - poškodzuje to krehké cibule. Použite nožnice na orezanie toho, čo vyrástlo nad cibuľovým perom.

záver

Nie je ťažké pestovať cibuľu na okrúhlici; hlavnou vecou je nevynechať optimálny dátum výsadby a poskytnúť rastlinám náležitú starostlivosť. Aby nedošlo k oneskoreniu úrody, je lepšie zvoliť odrody skorého dozrievania, ktorých vegetačné obdobie zapadá do letnej sezóny v regióne.

Pridať komentár

záhradné

kvety