Hlavné tajomstvá sadby cibule pred zimou: ako a kedy správne zasadiť

Zber cibule závisí od technológie výsadby, dodržiavania poľnohospodárskych techník, skladovacích a ošetrovacích trikov. Na jeseň sadenice cibule pred zimou spôsobujú medzi záhradníkmi určité obavy - je možné, že cibuľky zomrú a na jar nevzrastú. Preto vám poskytneme odporúčania a rady týkajúce sa zimného siatia cibule a náležitej starostlivosti o ne.

Funkcie sadení cibule pred zimou

Dátumy zberu žiaroviek sa líšia od začiatku tretej dekády júna do polovice júla.... Všetko záleží na odrode: cibule sú skoré dozrievanie, stredné dozrievanie a neskoré dozrievanie.

Správne vybraná odroda semien tiež ovplyvňuje výnos. Z 1 m² pôdy sa zozbiera až 5 - 8 kg repy. Výťažnosť závisí od typu pôdy, regiónu a všeobecnej starostlivosti.

Výhody výsadby jesennej cibule:

 • nie je potrebné skladovať osivo;
 • náklady na očkovanie sú nižšie ako na jar;
 • po zbere je možné zasiať ďalšiu plodinu;
 • na jar je voľný čas na ďalšie záhradnícke práce;
 • je možné obťažovať žiarovky, ktoré sa neobjavili na jar.

Hlavné tajomstvá sadby cibule pred zimou: ako a kedy správne zasadiť

Odrody a hybridy zimných cibuľových súprav

Vhodný na zimnú výsadbu odrody a hybridy cibule:

 • skoré dozrievanie - Bogatyrská moc, Bessonovský, Myachkovsky 300, Odinovets, sibírsky jednoročný, španielsky medailón F1, Skorospelka, Stuttgarter rizen;
 • stredná sezóna - Danilovsky 301, Carmen MCKrepysh, Halzendon, Ecstasy, Tamara F1;
 • neskoré dozrievanie - kométa, Lugansky, Rubin (červená), Sturon.

Kedy zasadiť cibuľové sady pred zimou

Výsevné dátumy sa v rôznych regiónoch líšia v závislosti od klimatických podmienok... Hlavným kritériom pre začatie pestovania cibule na hlave je stabilná teplota vzduchu + 4 ... + 6 ° С.

Dôležité! Výsadbové obdobie sa počíta tak, aby zelenina mala čas na zakorenenie pred mrazom (1,5 až 2 týždne), ale nemala čas klíčiť.

Kedy zasiať cibuľu:

 1. Na predmestiach, ako aj v celom strednom Rusku, sevok sa pestujú od 8. do 25. októbra. Presnejší dátum je určený na základe počasia a lunárneho kalendára.
 2. Na Urale a na Sibíri ovsené vločky sú zapustené do pôdy o 1-1,5 týždne skôr, v období od druhej polovice septembra do polovice októbra.
 3. V regióne Leningrad siatie sa začína rovnakým spôsobom ako v strednom Rusku - od začiatku do polovice tretej dekády októbra. Ak sa odoberú odrody cibule určené pre oblasť Leningrad, dátumy vykládky sú v septembri.

Lunárny kalendár

Priaznivé dni na pristátie sa určujú podľa mesačného kalendára.... Každý rok sa líšia. Venujte pozornosť fázam: výsadba zimného luku je plánovaná na klesajúci mesiac. Na Novom a úplňku nie sú sadenice vysadené. Znaky zverokruhu, ktoré zodpovedajú za úspešnú výsadbu zimnej cibule na hlave, sú Panna, Libra a Škorpión.

Príprava pôdy na jesennú výsadbu

Pôda na výsadbu sevka sa pripravuje ihneď po zbere na vybranej posteli.

Odstraňujú zvyšky rastlín, zvyšky koreňov. Urobte hlbokú kopu na lopatku z lopaty. Mierne vložte humus do pôdy v množstve 5 kg na 1 m² a hnojivá pota-fosforu podľa pokynov. Záhradné lôžko zalejte silným roztokom manganistanu draselného, ​​aby ste dezinfikovali pôdu.

Výber a príprava sadivového materiálu

Výsev pre zimnú výsadbu je zvolený malý, s priemerom 1 cm... Takéto divoké ovos nechodí na šípku na jar, korene a zima lepšie.

Referencie. Aby ste sa vyhli hnilobe malých cibúľ, používajte vysoké postele na lepšie odvodnenie a prietok vody.

Príprava semien začína triedením... Vyberú sa vzorky rovnakej veľkosti, bez viditeľného poškodenia sa odstránia zhnité alebo mrazené hlavy semien.

Spracujte žiarovky na dezinfekciu v roztoku manganistanu draselného (1 g na 1 l vody) alebo síranu meďnatého (3 g na 1 l vody). Ponoril sa do teplého roztoku na 25 minút a nechal sa uschnúť.

Pred výsadbou sú hlavy kalené... Najskôr namočte do teplej (+45 ... + 50 ° C) vody po dobu 10-12 minút, potom okamžite namočte do ľadu. Na stimuláciu rastu koreňov sa hlavy namočia do roztoku „Epin“ alebo „Kornevin“.

Môžete sa uchýliť k ľudovým liekom na dezinfekciu a namočiť súpravu do roztoku slanej vody (1 polievková lyžica na 1 liter teplej vody) na 30 minút alebo zahriať hlavy pri teplote + 25 ... + 30 ° C na batériu na jeden deň.

Výsadbová schéma a pestovanie sadov zimnej cibule

Po príprave cibuľovej sady ju začnú zasadiť.

Pôda v záhrade je vyrovnaná, hrudky sú zlomené, takže zem zostáva voľná a homogénna... Cibuľa rastie v hlinitých pôdach. Ak je zemina zásaditá, pridá sa k nej drevný popol rýchlosťou 1 lyžica. na 1 m brázdu. Ak je pôda kyslá, pridajte vápennú alebo dolomitovú múku (200 g na m²).

Hlavné tajomstvá sadby cibule pred zimou: ako a kedy správne zasadiť

Pri výsadbe sledujte striedanie plodín a zohľadnite ich predchodcov... Najvhodnejšími plodinami sú strukoviny, bylinky, paradajky, zemiaky, kapusta.

Ak sa zameriavate na klimatické pásmo, predpoveď počasia a lunárny kalendár, vyberte deň pristátia... Výsev sa začína 1,5 - 2 týždne pred očakávaným mrazom.

Pripravená orná pôda je rozdelená do radov pozdĺž alebo naprieč.

Rada. Ak sú postele umiestnené zo severu na juh, pozdĺž celej dĺžky postele, od východu na západ - naprieč, sú položené brázdy. Cibuľa by mala byť zahriata slnkom zo všetkých strán.

Riadky majú vo vzdialenosti 15 - 20 cm od seba a vytvorte hĺbku 4 - 5 cm... Výsadba je usporiadaná pozdĺž radov v intervale 6 až 7 cm, pričom mierne zatlačuje dno k zemi. Posypte ju vrchnou časťou zeme a trochu ju pošúchajte dlaňami tak, aby boli žiarovky v tesnom kontakte s pôdou.

Záhradná posteľ je mulčovaná, aby sa zabránilo zamrznutiu divého ovsa. Ako mulčovací materiál sa považujú smrekové konáre, kosená suchá tráva, piliny listnatých stromov alebo drevné štiepky. výška pokrytie Malo by byť najmenej 10 cm. Na ten istý účel môžete použiť hustý netkaný materiál - lutrasil alebo agrofiber (30 g / m²).

Funkcie starostlivosti o zimné cibuľové sady

Na jar, keď sa sneh roztopí, sa mulč presunie z radov... Ďalšia starostlivosť o naklíčenú cibuľu spočíva v kŕmení, zalievaní a uvoľňovaní.

Cibuľa je kŕmená raz za 2-3 týždne... Prvé kŕmenie sa uskutočňuje dva týždne po objavení sa zeleniny infúziou mulleínu alebo kuracieho trusu.

Dôležité! Čerstvé kuracie trus a hnoj sa nepoužívajú - rastliny sa spália.

Po ďalších dvoch týždňoch sa cibule kŕmia hnojivami potaše a fosforu.: "Nitrofoskoy", "Borofoskoy", fosforečnan draselný.

Mladé cibule sú hygrofilné... Zalejte sadenice tak, aby bola pôda vždy vlhká. Nadmerná vlhkosť však negatívne ovplyvní úrodu - mladá zelenina môže hniť.

Pôda sa raz za týždeň, nasledujúci deň po zalievaní, uvoľnídávajte pozor, aby ste žiarovky nepoškodili alebo nevytrhli. Ak je to potrebné, cibuľu riedte. Medzi rastlinami by malo byť 5 až 6 cm. Postele sú pravidelne buriny - buriny môžu upchávať mladé výhonky a korene cibule a bude sa vyvíjať zle.

Mulčovanie ponechané na záhrade skráti čas starostlivosti o zeleninu... Pokrytie trávy neumožňuje odparovanie vlhkosti, pôda na povrchu zostáva vždy voľná, burina rastie menej.

Hlavné tajomstvá sadby cibule pred zimou: ako a kedy správne zasadiť

Zber a skladovanie

Polievanie sa zastaví mesiac pred zberom... Cibule dozrieva a získava vitamíny. Keď cibuľové perie úplne spadlo do záhrady a krk vyschol, nastal čas žať. Urobte to za suchého a slnečného počasia. Zhromaždené hlavy sa položia na záhradné lôžko a pôda sa nechá uschnúť.

Cibuľa sa uskladňuje v suchej a chladnej miestnosti. - suterén alebo skladovanie. Suché perie sa odreže, vodnica sa ukladá do sietí alebo košov, pletená a zavesená. Skladovanie „babičkovej metódy“ spočíva v zavesení cibule na pančuchy.

Užitočné rady

Pred začatím výsadby sa najprv určia odrody cibuleprispôsobené pre daný región, vyberajú si spoľahlivého výrobcu, prečítajte si odporúčania a recenzie vybraných odrôd. Potom sa vypočíta počet výsevov: na 1 m² záhrady je potrebných 40 - 60 kusov. ovsené vločky.

záver

Po všetkých fázach prípravy a výsadby zeleniny na jeseň sa zozbiera bohatá úroda cibule okrúhlice. A podľa podmienok pestovania, skladovania a správneho výberu odrody sa cibuľa zachová počas celej zimy až do nasledujúcej úrody.

Pridať komentár

záhradné

kvety