Môžem jesť cibuľu počas dojčenia?

"Cibuľa zo siedmich ochorení" - existuje ľudová múdrosť. Platí to však pre dojčiacu matku? O výhodných vlastnostiach, mýtoch a skutočných výhodách tejto zeleniny sa dozviete v článku na základe vedeckého výskumu, recenzií detských lekárov a neonatológov.

Budeme hovoriť o tom, koľko, v akej forme môžete použiť cibuľu, ako aj o metódach a lehotách na vstup do stravy dojčiacej matky.

Užitočné vlastnosti cibule

Vďaka svojmu bohatému zloženiu táto zelenina pôsobí:

 • prírodný imunomodulátor a imunostimulant - vitamíny E, B, C pomáhajú zvyšovať imunitu, mobilizujú obranné mechanizmy;
 • prírodný prostriedok proti chrípke - fytocídy odolávajú infekcii a chránia pred škodlivými mikróbmi;
 • vynikajúci antioxidant - flavonoidy (kvercetín) a kyselina askorbová chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi;
 • mierne diuretikum kvôli dráždivým látkam a veľkému množstvu minerálnych solí.

Okrem toho zelenina normalizuje metabolizmus voda-soľ a má priaznivý vplyv na zdravý tráviaci systém.

Ako cibuľa ovplyvňuje laktáciu

Lekári-imunológovia sa domnievajú, že cibuľa je užitočná pre ženské telo vyčerpané tehotenstvom a pôrodom. Hlavným princípom pre dojčiacu matku je opatrnosť a starostlivé zavádzanie nových produktov do jej ponuky. Akékoľvek jedlo sa na dieťa odráža prostredníctvom materského mlieka.

Ako táto záhradná rastlina ovplyvňuje reťazec výživy matky a dieťaťa?

Môžem jesť cibuľu počas dojčenia?

Matke

Priaznivé chemické zloženie cibule slúži ako druh štítu proti infekciám a vírusom a tiež podporuje oslabené telo v popôrodnom období. Bioflavonoidy a vláknina obsiahnuté v cibuli majú pozitívny vplyv na črevnú motilitu, normalizujú tráviace procesy a odstraňujú toxíny z tela.

Chlorofyl, prítomný v perí zelenej cibule, ovplyvňuje zloženie krvi a stav krvných ciev (zabraňuje ich krehkosti, spevňuje steny). Zloženie vitamínov a minerálov má priaznivý vplyv na stav pokožky, vlasov a nechtov.

Na dieťa

Ak ani jeden z rodičov nemá potravinovú alergiu, u dieťaťa je menej pravdepodobné, že sa u neho prejavia negatívne reakcie. Cibuľa má mierny laxatívny účinok. Odporúča sa, ak má dieťa časté zápchy a problémy so stolicou.

Na mlieko

Mnoho matiek sa čuduje - ovplyvňuje horkosť zeleniny chuť mlieka? Pediatri zabezpečujú, že mierny príjem neovplyvní chuť mlieka... Príroda zaistila, že tráviaci systém dieťaťa sa postupne prispôsobuje novým výrobkom.

Podľa štatistík iba 3-5% detí sa môže vzdať prsníka kvôli chuti „preferencie“. Hormonálne premeny ženy, jej životný štýl, zápalové procesy a fyzická aktivita navyše ovplyvňujú chuť a kvalitu materského mlieka.

Určite by ste sa nemali báť jesť cibuľu pre matky, ktoré ju počas tehotenstva bezpečne používali v akejkoľvek podobe.Dieťa bez problémov asimiluje mlieko, pretože tieto výživné látky mu už boli dodávané krvným riečiskom a na takúto stravu je zvyknutý.

Je možné, aby dojčiaca matka zjedla cibuľu

Ak neexistuje individuálna intolerancia, je možné ju nielen pridať do jedál, ale je tiež potrebné diverzifikovať stravu a doplniť nedostatok vitamínov.

Je potrebné venovať pozornosť niektorým nuanciám používania tejto zdravej zeleniny.

V akejkoľvek podobe

Môžem jesť cibuľu počas dojčenia?

V procese dlhodobého tepelného spracovania - vyprážanie, varenie - cibuľa stráca väčšinu svojich užitočných vlastností.

Varená, používa sa ako korenie na zvýraznenie chuti prvého alebo druhého jedla - polievky, dusené mäso, dusené mäso a omeleta.

V vyprážanej forme je lepšie nezneužívať zeleninu, zvyšuje sa koncentrácia tukov, uvoľňujú sa karcinogény a samotná cibuľa stráca svoju hodnotu.

Za najbezpečnejšiu metódu sa považuje pečenie v rúre alebo varenie s cibuľou v pomalom hrnci.

Ktoré si vybrať

Odborníci na výživu a pediatri zdôrazňujú, že počas laktácie je lepšie jesť zelenú cibuľu. Viac draslíka, horčíka a vitamínov je v porovnaní s hlavou cibule v zelenom perie.

Červené odrody (Jalta, Red Baron, Retro) je sladší ako biely (Nevada, Sterling). Biela cibuľa, napríklad Rostov, Pogarsky, má pálivú a štipľavú chuť, preto sa odporúča jej použitie obmedziť.

Existujú nejaké alternatívne výrobky, ktoré ho môžu nahradiť

Mladý cesnak môže cibuľu nahradiť - ako baktericídnu vlastnosť a ako prírodný antiseptikum.

Dochuťte polievky a šaláty korením z bazalky. Čerstvá bazalková zelenina môže pomôcť zmierniť anémiu, únavu a stres.

Petržlen nahradí mrkvu, ktorá sa neodporúča pre prvé štádiá kŕmenia: majú rovnaký obsah vitamínu A. Okrem toho petržlenová zelenina nasýti telo vápnikom, čo je prospešné pre rast detských kostí.

Kôprové zelené sú skvelou alternatívou k cibuľovému peru. Pikantný aromatický doplnok na ozdobenie akéhokoľvek jedla. Kôpor môže byť navyše zahrnutý do stravy počas 2-3 týždňov života dieťaťa. Kôprová voda, naplnená semenami, je užitočná pre koliku u dieťaťa a zelenina je dôležitá pre orgány videnia matky i dieťaťa.

Spotreba cibule v závislosti od obdobia kŕmenia

Môžem jesť cibuľu počas dojčenia?

Pri dojčení sa liek nepodáva okamžite av malom množstve. To, či môžete jesť cibuľu, závisí od veku a pohody vášho dieťaťa.

Dôležité. Na prevenciu vírusových infekcií, najmä na jar a na jeseň, sa odporúča cibuľu „vdýchnuť“ - jemne nasekajte, nasaďte ju na servítku a nechajte ju niekoľko minút v miestnosti, aby dezinfikovala vnútorný vzduch.

V prvom mesiaci

Pediatri varujú: v priebehu 3 až 4 týždňov po pôrode by matková strava mala byť jemná - výživná a cenovo dostupná, aby nepreťažovala tráviaci systém matky a dieťaťa.

Počas tohto adaptačného obdobia sa poruchy činnosti čriev spravidla považujú za prirodzené. Je lepšie zdržať sa čerstvej zeleniny (vrátane cibule) a ovocia. Strava by mala obsahovať iba neutrálne potraviny - varenú a pečenú zeleninu, obilniny, kefír, ľahké polievky.

V druhom mesiaci

Tráviaci systém dieťaťa bude postupne stabilizovať jeho činnosť. V druhom mesiaci môžete skúsiť pridať v dusených mäsoch malé dávky cibule (nie viac ako 10 - 20 g pre vzorku). Čerstvé jedlo by sa ešte nemalo používať, najmä ak má dieťa stále nadúvanie, koliku.

V treťom mesiaci

Počas tretieho mesiaca života dieťaťa sa odporúča cibuľu zohriať. Postup môžete zjednodušiť - pred použitím by mal byť jemne nasekaný a vyplnený vriacou vodou. Musíte začať s minimálnou dávkou - nie viac ako 10 g za deň. Je lepšie ho používať v prvej polovici dňa, aby ste včas zaznamenali možné nežiaduce reakcie (hnačka, alergické vyrážky).

Vo štvrtom mesiaci

Vo štvrtom mesiaci života môžete postupne zavádzať surovú cibuľu, zelené perie do šalátov a studených jedál.Hlavnou vecou je pozorovať dieťa a všimnúť si, ako prevádza nový produkt.

Ak neexistujú žiadne problémy, môže sa požadovaná zelenina bezpečne začleniť do hlavnej stravy matky v akejkoľvek forme.

Pravidlá zavádzania cibule do výživy dojčiacej matky

Môžem jesť cibuľu počas dojčenia?

Aby sa znížilo riziko negatívnych reakcií, dojčiaca matka by sa mala naučiť niekoľko jednoduchých pravidiel jesť zelenú a cibuľu. Najprv je dávkovanie.

Ako často používať av akej forme

Po 2 až 3 týždňoch sa cibuľa môže pridať do polievok a dusených pokrmov. Je dôležité tepelné spracovanie (dusenie, varenie), počas ktorého je väčšina alergénov neutralizovaná.

O čerstvú zeleninu je možné sa pokúsiť zaviesť do stravy 3,5 až 4 mesiace po pôrode, zelené perie je možné vyskúšať o mesiac skôr.

Skúšobná dávka každého produktu je dôležitá, aby sa v prípade potreby mohla „vypočítať“ a vylúčiť zo stravy:

 • ráno jesť 10 - 15 g cibule na vzorku (môžete ochutiť šalát alebo polievku);
 • pozorujte dieťa 12 až 24 hodín;
 • s pozitívnym výsledkom sa jednotlivá dávka postupne zvyšuje na dennú dávku;
 • v prípade neznášanlivosti (kolika, slabý spánok, zmeny stolice) sa môže opakovaný test vykonať po 3 až 4 týždňoch.

Ak máte príznaky alergie (kýchanie, spontánne slzenie, škvrny na koži, žihľavka, vyrážky na tele), okamžite vyhľadajte lekára. samoliečba nebezpečné pre život dieťaťa.

Cibuľové recepty pre dojčiace ženy

Najoptimálnejším spôsobom varenia je pečenie mäsa a zeleniny, dusené jemne nasekanými bylinkami a cibuľou.

Šaláty s čerstvou zeleninou (kapusta, uhorka), mäsové dusené mäso, zemiaková kaša a akákoľvek príloha sa môžu ľahko nakrájať na jemne nakrájanú zelenú cibuľu. Nasekané bylinky sa zvyknú na prvé sezóny - to je pre mladú matku jasné, pikantné a zdravé.

V ľudovom liečiteľstve je veľa užitočných recepty na sirup proti kašľu založené na odvar z cibule. Najúčinnejšie vhodné pre ošetrovateľstvo ženy kedykoľvek:

 1. Olúpeme stredne veľkú cibuľu, jemne nasekáme, vložte do malej panvice s vekom.
 2. Do nádoby pridajte 250 g vody a 150 g cukru.
 3. Sirup dusíme 15 minút na miernom ohni (dusíme).
 4. Spôsob podania je trikrát denne pred jedlom.

dávkovanie

Pediatri odporúčajú neprekračovať dennú sadzbu - 60 - 70 g cibule za deň (asi jedna malá okrúhlica).

Zelené cibule sa môžu používať až do 60 g za deň - 2 lyžice. l.

Poznámka. Vyššie uvedené sú približné horné hranice - každá matka sa musí samostatne naučiť kontrolovať a identifikovať (počúvať telo dieťaťa) jednotlivé normy na zavedenie konkrétneho produktu.

Metódy varenia

Varená cibuľa sama o sebe nespôsobuje veľa chuti do jedla, preto ju môžete variť iba v polievke (nakrájajte hlavu na polovicu) a potom ju vyberte. Takto sa zeleninový vývar stane zdravším a bohatším.

Pri dojčení sa odporúča pridať do stravy cibuľu v dusenej alebo pečenej forme. Táto metóda je výhodná v tom, že užitočné látky sa v maximálnej možnej miere zachovávajú a pohľad zostáva chutný.

Kontraindikácie a možné následky konzumácie cibule

Zeleninová kultúra, čerstvá aj spracovaná, nemá priame kontraindikácie. Ale neonatológovia varujú - nadužívanie akýkoľvek, dokonca aj najužitočnejší produkt môže spôsobiť negatívnu reakciu a poškodiť stále krehký tráviaci systém dojčaťa.

Môže luk poškodiť dieťa a matku?

Nakladaná cibuľa a nakladané zeleninové šaláty s marinádou sú tabu pre dojčiacu matku (korenie a korenie, ocot môže spôsobiť alergie prostredníctvom materského mlieka). U hypertonikov, žien trpiacich ochorením obličiek a pečene, sú tieto jedlá kontraindikované - tekutina je zadržaná, tlak stúpa a pyelonefritída sa môže zhoršovať.

Cibuľa má silný dráždivý účinok, stimuluje sliznicu žalúdka a čriev - žalúdok vylučuje veľké množstvo žalúdočnej šťavy. S existujúcimi patológiami žalúdka (kyslosť, vredy, gastritída) môže spôsobiť podráždenie a pálenie záhy.

U dieťaťa môže spôsobiť alergiu alebo koliku

Vážne problémy môžu byť spôsobené sodnou soľou okroshky, studenými polievkami a šalátmi s pridaním čerstvej cibule: taký „koktail“ je plný „protestov“ v črevách dieťaťa.

S tendenciou poškodiť črevá, matku aj dieťa (kolika, nadúvanie, plynatosť, hnačka) je spotreba čerstvej zeleniny obmedzená na minimum.

Pozor! To sa verí s prechladnutím dojčiaca matka musí pochovať cibuľovú šťavu do nosa. Dôrazne odporúčame, aby ste túto metódu NESPRÁVALI - je to nebezpečné! Dráždivé látky horia nazálnu sliznicu a môžu vyvolať alergickú reakciu (opuch dýchacích ciest, kongescia, zadusenie).

Pediatrická rada

Detskí gastroenterológovia zabezpečujú, že acetonemické syndrómy, alergická dermatitída a iné somatické patológie sa vyskytujú u detí v ranom detstve v dôsledku neznášanlivosti akýchkoľvek nových výrobkov. Z tohto dôvodu sa odporúča do zeleniny a byliniek, ovocia a ovocia do jedál uvádzať iba pod dohľadom lekára, ktorý pozná zvláštnosti vývoja dieťaťa a sprievodné choroby rodičov.

Detskí lekári sa domnievajú, že „pseudoalergia“ často sprevádza bábätká, keď sa zoznámia s novým jedlom, dokonca aj prostredníctvom materského mlieka. Blokácia, hnačka môže byť spôsobená nedostatkom laktázy - nedostatok enzýmu, ktorý štiepi laktózu. Dieťa môže mať až šesť mesiacov črevné poruchy, vyrážky. To je signál, že telo neprijíma nové jedlo a zobrazuje ho týmto spôsobom. V takom prípade sa poraďte s odborníkom.

Neonatológovia odporúčajú, aby si dieťa „zvyklo“ na nové výrobky postupne, podľa noriem a dávkovania podania, starostlivo monitorovalo reakciu.

záver

Na záver by som chcel poznamenať, že prirodzené obdobie dojčenia by nemalo sprevádzať stravovacie obmedzenia a zlá strava. Môžete a mali by ste jesť zelenú a cibuľu. Hlavná vec je postupné zavádzanie zeleniny a primeraný prístup. Všetko, čo vyvoláva pochybnosti alebo obavy, je dôležité objasniť u vášho detského lekára.

Pridať komentár

záhradné

kvety