Čo robiť, keď cibuľa hnije na záhrade a prečo sa to stane

Záhradníci často čelia problému hniloby cibule. Rastliny sa javia zle a úroda je stratená pred našimi očami. Metódy riešenia problému sa vyberajú v závislosti od príčin tohto javu. Včasné riešenie problému ušetrí úrodu. Prečo cibuľa hnije na záhrade a čo s ňou robiť, povieme v článku.

Z akıch dôvodov cibuľa hnije na záhrade

Väčšina príčin cibuľovej hniloby súvisí s pôdou. Včasná identifikácia negatívnych faktorov ušetrí žatvy od smrti.

Čo robiť, keď cibuľa hnije na záhrade a prečo sa to stane

Nadmerná vlhkosť

Nadmerná vlhkosť pôdy je pre rastlinu deštruktívna. Uistite sa, že sledujete túto rýchlosť a nezalievajte príliš často. Neustále dažde tiež spôsobujú zamokrenie pôdy. V tomto prípade vopred premyslia odstránenie prebytočnej kvapaliny z lôžok pomocou drenáže vo forme expandovaného ílu alebo hrubého piesku, ktorý sa zavedie do pôdy pred výsadbou.

Nedodržanie striedania plodín

Pestovanie cibule na jednom mieste je z roka na rok neprijateľné - vedie to k hromadeniu patogénnych mikroorganizmov a škodcov v pôde. Pri výsadbe padajú na rastlinu cez pôdu a začínajú ju ničiť.

Referencie. Nedostatočná rotácia plodín vedie k ochudobneniu pôdy. Rastline chýbajú minerály, ktoré vyvolávajú proces rozkladu.

Nadbytok dusíka v pôde

Cibuľa potrebuje dusík na začiatku rastu. Prispieva to k množstvu zelenej hmoty. V budúcnosti ju rastlina nepotrebuje a zostáva v pôde. Aplikácia komplexu hnojivá, ktoré obsahujú dusík, povedú k jeho akumulácii v pôde. Nadmerné množstvo stopových prvkov zjemní žiarovky. V budúcnosti začnú hniť.

Infikovaný sadivový materiál

Znaky infikovaného sadivového materiálu:

 • horná váha je vlhká;
 • sevok má necharakteristický zápach;
 • zakrytie plevy zlej farby;
 • viditeľné lézie na hlave a spodnej časti luku.

choroby

Procesy rozkladu sú spôsobené vývojom bakteriálnych alebo plesňových infekcií. Dôvodom sú vlhké počasie, vysoká pôdna vlhkosť, nevhodná starostlivosť.

Čo robiť, keď cibuľa hnije na záhrade a prečo sa to stane

Rastlina je v podstate ovplyvnená nasledujúcimi chorobami:

 1. Cercosporosis - plesňové ochorenie cibuľového peria. Vyznačuje sa výskytom jasne šedých škvŕn s tenkým žltým okrajom. Po zanedbaní listy zožltnú a odumrú.
 2. Cervikálna hniloba - plesňové ochorenie. Začína sa od krku žiarovky. Šupiny sa zvrásnia a vnútorná vrstva sa hnije a zakryje sa šedým kvetom s čiernymi bodkami. Na reze má cibuľa varený vzhľad.
 3. Biela hniloba - plesňové infekcie. Vyvíjajte pri teplote + 20 ... + 24 ° C. Charakteristické je žltnutie a následná smrť listov. Cibuľa rýchlo uschne a zomrie. Na koreňoch sa vytvára nadýchaný kvet a mäkká hniloba.
 4. Múčnatka - plesňová infekcia začínajúca zvonku peria. Rastlina je vyčerpaná a zomiera. Stonky sú pokryté hnedými škvrnami.
 5. Fusarium rot - plesňová infekcia, ktorá sa dostane na rastlinu z pôdy: najskôr ku koreňom, potom až k hlave a periu. To je najzriedkavejší dôvod, prečo dno cibule hnije a stáva sa vodnatým.

škodcovia

Hlavné poškodenie plodiny je spôsobené:

 1. Cibuľa... Hmyz 6-8 mm dlhý, svetlo šedý. Navonok podobné domácim muškám. Rastlina spomaľuje rast, perie zožltne, vädne a je suché. Nepríjemný zápach pochádza z cibule.

  Čo robiť, keď cibuľa hnije na záhrade a prečo sa to stane
  Cibuľa
 2. Háďatka kmeňové a cibuľové... Malé červy, ktoré žijú v ornici.Rastlina spomaľuje rast, začína sa hnitie peria, stoniek a koreňov.

  Čo robiť, keď cibuľa hnije na záhrade a prečo sa to stane
  Cibuľa hlístová
 3. Weevils. Hmyz s čiernym silným konvexným telom do dĺžky 2-2,7 mm. V počiatočnej fáze sú ovplyvnené listy. Po 14 - 20 dňoch, cez nahlodané perie, zostupujú do zeme a kladú vajíčka.

Ako sa vysporiadať s rozpadom

Výber spôsobu ošetrenia závisí od stupňa poškodenia. V počiatočných fázach sú účinné metódy boja proti hnilobe cibule. V pokročilých prípadoch sa používajú chemické prípravky.

Ľudové metódy

Verejne dostupné metódy boja sa používajú v počiatočných štádiách choroby. Sú ľahko použiteľné a bezpečné.

V daždivom počasí sú postele pokryté fóliou. To znižuje pôdnu vlhkosť. Druhým spôsobom je odvodnenie vo forme vrstvy piesku alebo expandovanej hliny na spodku záhrady.

Čo robiť, keď cibuľa hnije na záhrade a prečo sa to stane

Množstvo dusíka v pôde sa zníži znížením zavlažovania. Sledujte frekvenciu pridávania dusíka, draslíka a fosforu. Dusík tvorí sukulentné perie, fosfor tvorí silnú cibuľovú hlavu. Draslík zlepšuje chuť, udržuje kvalitu a odolnosť voči škodcom.

použitie:

 1. Dusík sa aplikuje na začiatku rastového obdobia vo fáze 1-2 listy. Za týmto účelom sa 10 g močoviny rozpustí v 10 litroch vody a záhrada sa zavlažuje ihneď po vysadení cibule.
 2. Fosfor sa pridáva v strede a na konci rastu. Za týmto účelom odoberte 20 g superfosfátu a zrieďte ho v 10 litroch vody.
 3. Draslík sa pri výsadbe hnojí (polovica normy), zvyšok sa rozdelí 2-krát a použije sa v polovici a na konci obdobia. pestovanie... Na začiatku sezóny sa 20 g síranu draselného zmieša s 10 litrami vody. Na jeseň sa po zbere pridá roztok 12 g chloridu draselného a 10 litrov vody.

Kontrola chorôb:

 1. Cercosporóza sa lieči fermentovanou bylinkovou infúziou. Pripravuje sa naparovaním 1/2 vedra nasekanej zeleniny s vriacou vodou. Zmes sa nechá niekoľko dní. Potom sa postele prefiltrujú a dvakrát sa zalievajú vodou s prestávkou 2 týždne.
 2. Biela hniloba sa spracuje mliečnou srvátkou (1,5 lyžičky sa rozpustí v 1,5 litra síranu meďnatého a 3,5 litra vody). Výsledná zmes sa polieva každých 14 dní, dokiaľ nezmiznú príznaky poškodenia.
 3. Drevný popol pomáha bojovať proti múčnatke... 2 lyžice. nalejte 2 litre vriacej vody, trvajte na tom, filtrujte. Rozpustite v vedre s vodou a postrekujte postele. Pomáha tiež bylinková infúzia používaná na boj proti cercospore. Roztok 100 g surovín na 1 liter vody má škodlivý vplyv na spóry húb. Opravný prostriedok aplikujte každých 14 dní, až kým nezmiznú príznaky poškodenia.
 4. Weevil sa vyberie s pytlovinou, nakrájanou na stuhy so šírkou 10 cm. Večer sú rozložené okolo žiaroviek, ráno sú odstránené - škodca sa v nich zapletie.

chemický

Insekticídy sú účinné, keď je lézia kritická. Drogy si poradia škodcovia a uloží úrodu. Hlavnou podmienkou je dodržanie dávkovania:

 1. V prípade cercosporózy a múčnatky sa používa „Fitosporín“. 10 až 15 g prášku sa zriedi v 10 litroch vody. Kultúry sa postriekajú v intervaloch 14 dní. V daždivom počasí sa liečba vykonáva raz týždenne.
 2. Biela hniloba je dobre ošetrená Fundazolom. 10 g liečiva sa rozpustí v 10 litroch vody a postele sa napojia každých 14 dní.
 3. Cervikálna hniloba sa spracuje Bordeauxovou tekutinou - 100 g na 10 litrov vody. Výsledná kompozícia sa zalieva raz po lôžkach.
 4. Cibuľa sa dá bojovať s „Karbofos“ - 60 g drogy na 10 litrov vody. Postele sa postrekujú raz počas vegetačného obdobia. Pripravená zmes je určená na spracovanie 10 m2. m.

Preventívne opatrenia

Čo robiť, keď cibuľa hnije na záhrade a prečo sa to stane

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 1. Dodržiavanie striedania plodín. Cibuľa sa pestuje na predchádzajúcom mieste najskôr o 3-4 roky neskôr.
 2. Výber odrôd rezistentných na choroby. Patria sem Supra, farmársky neskorý, Stardust F1, kométa, goliáš, Erica, Stutti, Sterling F1.
 3. Ošetrenie osiva a pôdy pred výsevom. Postele sú doplnené vriacou vodou a pokryté fóliou po dobu 4 dní. Pred výsadbou zalejte "Fitosporin" (5 g prášku, 10 litrov vody). Cibule sa nechajú jednu hodinu vsiaknuť do teplého (+ 45 ° C) ružového roztoku manganistanu draselného.
 4. Uvoľňovanie a odstraňovanie burín sa uskutočňuje každé 2 týždne.
 5. Výsadba mrkvy a voňavého tabaku ako susedov (okrem cibuľových múch), nechtíka lekárskeho, nechtíka lekárskeho a nasturtia (okrem napadnutia háďatkami).

záver

Medzi hlavné dôvody hniloby cibule v záhrade patrí vysoká vlhkosť, nedodržiavanie striedania plodín, nadbytok dusíka v pôde, kontaminovaný výsadbový materiál. V boji proti chorobám a škodcom sa používajú ľudové metódy a chemikálie. Prvá možnosť je účinná v počiatočných fázach, chemikálie sa používajú neskôr. Dodržiavaním jednoduchých preventívnych opatrení sa hnilobe ľahko vyhnúť.

Pridať komentár

záhradné

kvety