Ako sa zbaviť cibuľových komárov

Cibuľové komáre sú bežné vo všetkých zemepisných šírkach. Objavujú sa s nástupom jari v kuchyni s nesprávnym skladovaním cibule a ľahko sa prenášajú na inú zeleninu a ovocie ležiace bez obalu. Na záhradných pozemkoch môže hmyz za pár dní zničiť vysadené plodiny.

Kto sú to cibuľové komáre

Midges sú malé lietajúce hmyzy. Existuje niekoľko druhov rastlín stredného parazitovania, najmä ovocných stredov (ovocné muchy) a pôdnych stredných rastlín (scyriads). Telo hrebeňa má zlatú farbu s čiernymi pruhmi, má oválny tvar, ktorého dĺžka nepresahuje 1,5 - 3 mm. Samice sú väčšie ako samce. Hmyz má šesť nôh, dve krídla. Stredy sú za letu pomalé, nie také rýchle ako pri bežných muškách.

Škodcovia sa množia neuveriteľnou rýchlosťou. Samice kladú vajcia iba na rýchlo sa kaziace ovocie a zeleninu, ktoré živia larvy. Cibuľové cibule žijú 20-30 dní, počas ktorých prechádzajú všetkými štyrmi fázami ich životného cyklu: dospelý, vajíčko, larva, kukla.Ako sa zbaviť cibuľových komárov

Čo jedia

Väčšina z nich slúži ako potrava pre komárov. druhy cibule: Cibuľa, pór, šalotka, pažítka. Hmyz využíva všetky cibuľové rastliny na výrobu jedla: cesnak, tulipány, ľalie, niektoré druhy šalátu..

V kuchyni priťahujú stredné jedlá vôňa kaziacej zeleniny, bobúľ a ovocia. Rozkazené potraviny nie sú iba potravou pre komárov, ale aj vhodným hniezdiskom, pretože larvy z kladených vajíčok sa vyvíjajú v hnijúcej dužine.

Hmyz sa okamžite usadí v otvorených nádobách domáceho konzervovaného jedla: solená, nakladaná zelenina, kompóty, džem. Kŕmenie hmyzomškodcovia zostane tu aj potrava pre domáce zvieratá, vtáky.

Odkiaľ prišli

Cibuľové komáre lietajú ľahko na veľké vzdialenosti. Priťahuje vôňa a môžu vstupovať do bytu cez otvorené okná, dvere, cez vetracie otvory od susedov.Ako sa zbaviť cibuľových komárov

Vajcia a larvy sa nachádzajú v zelenine, ovocí, bobuľiach zakúpených v obchode, na trhu, privezených zo záhrady. Trhliny v prezretých plodoch sú pre nich dobrým útočiskom. Na týchto miestach sa začína proces rozkladu, ktorý vždy priťahuje stredných ľudí.

Škodcovia často vstupujú do domu v zhnitej cibuli, keď kupujú veľké množstvo cibule.

Hmyz je možné doviezť do domu pomocou zakúpených obilnín, múky. Vajcia a larvy škodcov sa do nich dostanú pri balení, vážení. Je takmer nemožné ich tam nájsť.

Pozor! V pôde zakúpených izbových rastlín sa nachádzajú vajcia z liahní a dospelý hmyz. Ak je pôda neustále mokrá, pritiahne to nových jednotlivcov, rýchlo sa v nej množia.

Sú nebezpečné, aké je ich poškodenie?

Cibuľové muchy sa objavujú koncom jari. Kladú vajcia na mladé sadenice Luke... Po 8 až 10 dňoch sa objavia larvy, ktoré prenikajú dovnútra cibúľ na jedlo, v dôsledku čoho sa kazia a miznú.

V kuchyniach hmyz kazí jedlo na povrchu. Kladú vajcia na ovocie, zeleninu. Okrídlený hmyz je nositeľom rôznych chorôb. Pohryznutie cibuľového midge môže spôsobiť závažnú alergickú reakciu sprevádzanú opuchom. To platí najmä pre ľudí náchylných na alergie.

Na nebalených výrobkoch škodcovia kladú vajcia, ktoré môžu vstupovať do potravín pre ľudí. Midges znečistia povrch nábytku, steny. Počas letu môže vstúpiť do dýchacích ciest osoby.

Čo robiť, keď sa objavia v byte

Aby ste sa zbavili cibuľových komárov, musíte najskôr nájsť miesto na ich kŕmenie a aktívnu reprodukciu.

Dôležité! Hlavným princípom boja je nechať hmyz bez potravy a priaznivé prostredie pre jeho rozmnožovanie.

Vyžaduje si to:

 • skontrolovať a znehodnotiť rozmazané žiarovky;
 • uloženú cibuľu vložte do zeleninovej priehradky chladničky;
 • s veľkým množstvom cibule ich uložte do dobre vetraných sietí;
 • nenechávajte zbytočne na stole zeleninu, ovocie, bobule a citrusové plody;
 • vyhodiť odpadky v čase: stredné kŕdle sa dostanú do zápachu potravinového odpadu;
 • v umývadle nenechávajte špinavé riady, najmä šálky, do ktorých sa naleje ovocná šťava;
 • zablokujte prístup hmyzu k vode: utrite umývadlá, nenechávajte riad s neotvorenou vodou;
 • používať dezinfekčné prostriedky na čistenie sifónov, odpadových potrubí, kanálov;
 • monitorovať čistotu misiek na krmivo pre domáce zvieratá, odstraňovať prebytočné jedlo včas, vyčistiť klietky.
 • revidovať a hermeticky uzavrieť nádoby s obilninami, múkou;
 • Ak sa v kvetináčoch nachádzajú stredné rastliny, znížte zalievanie, vymeňte vrchnú vrstvu pôdy.

Ako sa zbaviť cibuľových komárov

Ako sa zbaviť midges

Keď sa v kuchyni objavia cibuľové stredy, okamžite podniknite kroky, a to bez toho, aby ste čakali, až sa ich počet niekoľkokrát zvýši. Na odstránenie škodcov sa používajú chemikálie, ľudové metódy a domáce pasce.

Chemické metódy

V boji proti cibuľovým midges sú najúčinnejšie chemické prípravky. Majte však na pamäti, že sú oveľa škodlivejšie ako tradičné metódy. Existuje veľké množstvo insekticídov, ktoré možno použiť na postrek cibule, ale väčšina sa používa iba na otvorených plochách. Ich pôsobenie je zamerané na poškodenie nervového systému hmyzu, čoho dôsledkom je paralýza a smrť škodcu.

Medzi tieto lieky patria:

 1. "Aktar" pôsobí na dospelých a larvy. Zrieďte vo vode: 1 g prášku alebo 1 ml tekutiny na 10 litrov vody a výsadby sa postrekujú dvakrát ročne.
 2. "Alatar" (10 ml na 10 litrov vody) - pôsobí aj na dospelých a larvy. Postele spracúvajú dvakrát ročne.
 3. "Zemlin" Pri pestovaní cibúľ sa na lôžka naleje „mukhoed“ (granule).
 4. „Karate Zeon»Ničí škodlivý hmyz vo všetkých fázach životného cyklu.
 5. "Terradox" aplikované na pôdu pri pestovaní cibúľ.
 6. "Maxim" - pripraviť roztok 20 ml produktu a 10 litrov vody, spracovať sadivový materiál, dospelé rastliny.

Po aplikácii insekticídov sa plody môžu jesť najskôr o tri týždne neskôr.

Doma sa na boj proti midges používajú aerosóly „Reid“, „Dichlorvos bez zápachu“, „Raptor“, „Neo-dichlorvos“. Tieto lieky, ak sú v kontakte s pokožkou a sliznicami, môžu spôsobiť alergické reakcie. Preto musí byť miestnosť po spracovaní vetraná.

Dôležité! Insekticídy vo forme aerosólov v domácnosti sa používajú s mimoriadnou opatrnosťou, pretože keď sa rozstrekujú, ich častice sa môžu dostať na jedálenský stôl, kuchynský riad, riad alebo jedlo na ľudskú spotrebu.

Ľudové cesty

Aby midge nezačal v uskladnenej cibuli, hostesky a majitelia používajú bezpečné ľudové metódy.

 • Mydlo na pranie je nastrúhané, naleje sa vodou, až kým sa nedosiahne homogénny roztok. Pripravený roztok sa ľahko nastrieka na uloženú cibuľu. Počas rastu cibule sa týmto roztokom postriekajú cibuľové postele.Ako sa zbaviť cibuľových komárov
 • Mrkva sa vysadzuje vedľa cibule, stredné rastliny netolerujú vôňu tejto rastliny. Doma, keď skladujete malé množstvo cibule, vložte medzi žiarovky niekoľko mrkvy.
 • Chren - jeho vôňa odpudzuje hmyz. Rastlina je nakrájaná na kúsky a rozložená na niekoľkých miestach v kuchyni, okná sú mierne otvorené. Škodcovia rýchlo odletia z areálu.
 • Tabak, borievka - malé kúsky vetvičiek sú zapálené v kovovej nádobe. Tlejúce rastliny vydávajú vôňu, ktorá odpudzuje stredy.
 • Netolerujú škodcov a zápach gáforového oleja, levandule, citrónu, klinčeka.Otvorené nádoby s éterickými olejmi sa dajú ľahko umiestniť do kuchyne.
 • Sprejujte povrchy v kuchyni pomocou infúzie pšeničnej trávy, utrite podlahu.
 • Vôňa vanilky odpudzuje škodcov. Jeho struky môžu byť vložené do pohára. V miestnosti sa postrieka roztok vanilínu.
 • Nasekajte cesnak, nalejte horúcu vodu. Tento roztok sa nastrieka na zem do kvetináčov, v ktorých sa skrývajú škodcovia.
 • Geranium - vôňa jeho listov odpudzuje cibuľové škodcu.

pasce

Usadzovanie v kuchyni, cibuľové komáre množia pri vysokej rýchlosti. Niekedy zbavenie hnijúceho ovocia neprináša rýchle výsledky. V týchto prípadoch ženy v domácnosti prijímajú závažnejšie opatrenia tým, že pripravujú návnady a pasce na lietajúci hmyz.

 1. Kúsok akéhokoľvek ovocia sa umiestni na spodnú časť plastovej jednorazovej šálky alebo trochu šťavy, vyleje sa kompot. Vrchná časť pohára je zabalená do lepiacej fólie, v ktorej je vytvorených niekoľko malých otvorov. Pasca sa nechá v kuchyni cez noc. Hmyz sa dostane do vône, cez otvory, ktoré preniknú do pohára. Ráno je do iného vrecka zviazaná pohárik medvedíkov a vytiahnutý z domu.
 2. Do pohára sa naleje trochu šťavy alebo sa položia kúsky prezretého ovocia. Pohľad zhora je nádobu uzavretý lievikom z papiera, ktorý má hrdlo dovnútra. Pasca sa nechá v kuchyni cez noc. Ráno sa do nádoby naleje pohár so strednými čajmi a naleje sa do kanalizácie.
 3. Nalejte trochu vody do širokej nádoby, pridajte niekoľko kvapiek tekutého čistiaceho prostriedku s citrusovou vôňou. Vôňa priťahuje škodcov, pristanú na vode, ale akonáhle sa dostanú do riešenia, stratia svoju schopnosť vzlietnuť. Kvapalina s prostredkami sa naleje.
 4. Návnady sú vyrobené z plastových vreciek umiestnením kúskov prezretého ovocia do nich a skrútením vrecka tak, aby v nich zostal iba malý otvor. V krátkom čase sa v pakete hromadí veľké množstvo stredných medveďov. Vak je pevne zviazaný a zlikvidovaný.
 5. Jablčný ocot, stolový ocot, zvyšky vína, kyslý kompot, džús, nalievané do akýchkoľvek nádob cez noc, tiež slúžia ako návnada pre stredné. Hmyz sa bude hrsť takým zápachom a zomrie v octe a víne.
 6. Jednou z najúčinnejších pascí na mušky je lepiaca páska. Účinok lepiacej pásky sa zvyšuje posypaním kvapkami vína.
 7. Buničina z ovocia sa nasiakne insekticídmi, umiestni sa do jednorazovej misky a nechá sa cez noc. Ráno sú pasce s mŕtvymi stredmi vyhodené.

Ako zabrániť cibuľovým komárom

Ako sa zbaviť cibuľových komárov

Aby sa zabránilo výskytu hmyzu v interiéri, vytvárajú sa podmienky na zabránenie ich výskytu a reprodukcie:

 1. Najskôr vyčistia všetky odtokové otvory zaplavením vriacou vodou.
 2. Do sliviek sa naleje lyžica sódy, naleje sa ocot. Výsledná zmes dobre čistí žlaby.
 3. Skladované obilniny sú starostlivo preskúmané, podozrivé, rozmaznané a so stopami pavučín vyhodené.
 4. Nenechávajte zhnité ovocie, ovocie nakrájané na kúsky, sladkosti na povrchoch.
 5. Venujte náležitú pozornosť dobrej dezinfekcii koša.
 6. Čajové vrecká nenechávajte v šálkach cez noc.
 7. Monitorujú čistotu kuchynských handier, špongií, obrúskov, pretože pri umývaní riadu sa na nich hromadí veľké množstvo neviditeľných zvyškov potravín.
 8. Potraviny sa vkladajú do chladničky cez noc.
 9. Osobitná pozornosť sa venuje riadnemu skladovaniu cibule.

Ak je zelenina na teplom a tmavom mieste v uzavretom plastovom vrecku, začína sa v nich rozklad. Balíky zhnitej cibule sú ideálnym miestom na rozmnožovanie škodcov.

Aby sa zabránilo výskytu hmyzu, uložené cibule sa pravidelne vytrieďujú, zhnité zhadzujú, kvalitné sa ukladajú do otvorených sietí.

záver

Cibuľová hrádza je pre ženy v domácnosti a skúsených agronómov veľa problémov. Rýchlo sa šíri po celom pozemku a poškodzuje zelené plochy.Aby sa predišlo jeho vzhľadu, zničte burinu včas, spracujte pôdu pri vykopávaní a včas zlikvidujte pokazené ovocie. Nie je ťažké vysporiadať sa so škodcom, hlavnou vecou je prijať potrebné opatrenia po včasnom zistení midge.

Pridať komentár

záhradné

kvety