Tajomstvo zimnej starostlivosti o cesnak na jar

Cesnak je kultúra, ktorú ľudstvo pozná už tisíce rokov. Výhody cesnaku pre ľudské telo sú nespornou skutočnosťou. Štúdie preukázali, že pravidelná konzumácia zeleniny zvyšuje imunitu, znižuje frekvenciu a intenzitu vírusových a nachladnutých.

Okrem toho je cesnak skladom vitamínov a základných minerálov. Znižuje krvný tlak, predlžuje mladosť a má antibakteriálny účinok. Môžete nekonečne hovoriť o výhodných vlastnostiach tejto cibuľovitej rastliny, ale je to lepšie zasadiť je to na vašom webe a uistite sa v praxi. Ako to urobiť správne a získať bohatú úrodu zimného cesnaku, sa dozvieme v článku.

Rozdiely medzi zimným a jarným cesnakom

Cesnak je cibuľovitá rastlina. Existujú dva druhy cesnaku: jar a zima. oni líšiť navonok a spôsobom pristátia.

Jarný cesnak sa pestuje na začiatku sezóny, keď sa pôda mierne zahrieva (do 5 až 7 stupňov), ale stále si zachováva vlhkosť. Kultúre sa nepáči úplne vlhká pôda - korene sa začnú hniť a potom samotná cibuľka.

Zimná plodina je vysadená koncom jesene, asi dva až tri týždne pred mrazom, takže cesnak má čas zakoreniť.

Pomocou tabuľky môžete ľahko vidieť rozdiely medzi druhmi.

Zimný cesnak Jarný cesnak
Odolné voči mrazu. Odolá nízkym teplotám.
Veľká cibuľa so 6 až 10 klinčekmi. Žiarovka je menšia, zuby sú tiež malé, až 30 kusov.
Zuby sú rovnomerne rastúce v kruhu. Zuby sú umiestnené chaoticky.
Šípka, ktorá sa má odstrániť. Po vybratí zostáva v tvare tuhého kmeňa v strede cibule, okolo neho rastú klinčeky. Nemá žiadny šíp.
Skladovateľnosť je krátka, preto sa odporúča použiť do niekoľkých mesiacov po odbere. Skladované do ďalšej úrody.
Zrieva dlho pred koncom záhradnej sezóny. Nie vždy má čas dozrieť v zóne s chladným podnebím.

Tajomstvo zimnej starostlivosti o cesnak na jar

Ako sa starať o zimný cesnak na jar

Zimné plodiny sa neboja chladného počasia, pretože cesnak klíčí skoro. Ak ste zabalili postele pred mrazom na zimu, hneď ako sa sneh roztopí, musíte odstrániť ochranný kryt. Starostlivosť o cesnak v zimnom období zahŕňa uvoľňovanie, napájanie a kŕmenie. Dôležité je aj včasné odstraňovanie buriny.

Uvoľnenie pôdy v uličkách cesnaku

Ako sa starať o cesnak na jar? Keď sa sneh roztopil a objavili sa prvé výhonky, najdôležitejšou úlohou záhradníkov je udržať vlhkosť v zemi a zabezpečiť prístup kyslíka ku koreňovému systému cesnaku. To si vyžaduje dôkladné uvoľnenie medzi radmi a samotnými rastlinami.

Pri starostlivosti o cesnak v zime veľa závisí od poveternostných podmienok. Keď pôda v posteliach začne sivú namiesto čiernej, je čas uvoľniť sa. Ďalšie uvoľnenie sa uskutoční po každom silnom daždi. Ak neprší, potom po zalievaní.

Pozor! Ak meškáte s uvoľňovaním, na povrchu pôda vytvára sa tenká kôra. Časom vytvrdzuje, tvorí sa praskliny, vlhkosť sa niekedy občas odparuje rýchlejšie. Takéto šupky je už ťažké odstrániť, bude potrebné hlboké uvoľnenie, ktoré môže poškodiť mladé korene cesnaku.

Ako správne zaliať vodou a soľným roztokom

Cesnak toleruje sucho celkom dobre, ale je nepravdepodobné, že úroda bude hojná.Preto musíte kultúre poskytnúť dobré zalievanie. Vlhkosť je obzvlášť dôležitá na jar. Pre správnu tvorbu a rast hláv musí byť pôda dostatočne navlhčená.

zalievanie

Zavlažovacia schéma pre oba typy (jar a zima) je identická a vyzerá takto:

Klimatické podmienky zalievanie
Daždivé alebo oblačno
Horúce suché počasie Každých 5 dní
Mierne horúce, daždivé počasie Každých 7-10 dní

Tajomstvo zimnej starostlivosti o cesnak na jar

Prečo voda so soľným roztokom

Cesnak, podobne ako ostatné záhradné plodiny, trpí škodcovia... Zalievanie soľným roztokom ich pomôže zbaviť. Navyše tento roztok podporuje lepšiu absorpciu dusíka, čo je dôležité pre kultúru.

Prvé zalievanie soľným roztokom sa uskutočňuje koncom mája alebo začiatkom júna. Polievanie sa vykonáva každých desať dní. Systém zavlažovania je nasledovný:

  • 100 g soli / vedro vody;
  • 300 g soli / vedro vody;
  • 400 g soli / vedro vody;
  • 600 g soli / vedro vody.

Štvrtýkrát je možné napojiť len ako poslednú možnosť, keď je lokalita vysoko zamorená škodcami. Vedro malty by malo stačiť na 2 m2. m.

Buď opatrný! Soľný roztok je dobrý pomocník, ale mal by sa používať striedmo, pretože „maže“ vo veľkých množstvách a vyčerpáva Zem. Viac ako tri roky za sebou sa takýto postup nemôže vykonať na jednom mieste. Je potrebné zmeniť kultúru na mieste. A ak je pôda stále slaná, zasadte biely ďatelina - obnoví rovnováhu solí.

Ošetrenie výhonkov fyziologickým roztokom

V prípade prchavých škodcov, ako sú cibuľové muchy, sa používa aj soľný roztok. Pomer je nasledujúci: 250 g soli / vedro teplej vody (10 I). Roztok sa nastrieka na vzdušnú časť rastliny pomocou sprejovej fľaše. Najlepšie je nechať roztok cez noc a ráno postriekať výhonky čistou vodou a vodou postele. Na účely prevencie sa takýto postup odporúča vykonávať každých desať dní.

Ako pomôcť cesnaku

Na zdravý rast cesnaku a na vytváranie veľkých hláv a hojného peria potrebuje dostatočné množstvo dusíka, fosforu, draslíka a ďalších stopových prvkov. Špeciálne kŕmenie pomôže zaistiť správnu rovnováhu živín potrebných pre rast a vývoj.

Aby vás úroda potešila, presne sledujte proporcie a načasovanie aplikácie, inak môže byť výsledok opačný (napríklad bohatý vývoj zelenej časti na úkor tvorby hlavy).

Tajomstvo zimnej starostlivosti o cesnak na jar

Jarné kŕmenie

Najaktívnejší rast rastlín nastáva samozrejme na jar. V tomto období je dôležité kŕmiť cesnak včas - v zime aj na jar. Zimný cesnak sa podáva týždeň po roztopení snehu a potom o dva týždne neskôr. Jarný cesnak sa podáva po vytvorení troch až štyroch listov. Druhé kŕmenie sa uskutočňuje po ďalších dvoch týždňoch.

Špičkový dresing v lete

Tretie kŕmenie sa uskutočňuje v lete, v polovici júna. Je dôležité, aby spadol presne v čase tvorby hlavy, inak dôjde k plytvaniu všetkými hnojivami. A ak ho budete tráviť vopred, zelená časť a šípy sa vytvoria príliš hojne.

Druhy minerálnych obväzov

Močovina je vynikajúca na jarné kŕmenie. Obsahuje veľké množstvo dusíka. Používa sa nasledovne: lyžica hnojiva sa rozpustí v 10 litroch vody. Je dodávaný v množstve 3 litre roztoku na štvorcový. m plochy.

Dusičnan amónny je tiež dusíkaté hnojivo. 15 mg látky sa zriedi v 10 litroch vody. Spotreba je rovnaká ako v predchádzajúcom prípade. Odporúča sa kŕmiť na jar s intervalom troch týždňov.

Nitroammofoska je hnojivo obsahujúce draslík, fosfor, dusík, síru. V prípade obväzu na list sa jedna lyžica zriedi 10 litrami vody. hnojivá. Pri kŕmení koreňov sa dávka pre rovnaký kontajner zdvojnásobí.

Superfosfát obsahuje fosfor - zlepšuje kvalitu žiarovky, rastie zväčšene, šťavnatejšie a má dlhšiu trvanlivosť. Pripravte roztok nasledujúcim spôsobom: 2 lyžice. hnojivá na 10 litrov vody. Táto kompozícia stačí na spracovanie 2 štvorcových metrov. m.

Tajomstvo zimnej starostlivosti o cesnak na jar

Odrody organických hnojív

Popol obohatí rastliny draslíkom a fosforom.Stačí ju posypať na postele alebo pripraviť infúziu - na 10 litrov vody nádobu s obsahom 0,5 litra popola. Roztok sa podáva infúziou jeden deň a aplikuje sa na korene.

Kvasinky obsahujú dôležité aminokyseliny. Rozrieďte 200 g surového droždia na liter vody. Roztok sa podáva infúziou jeden deň a potom sa doplní na 10 litrov. Potom nalejte cesnak.

Amoniak je zdrojom dusíka. Pomery roztoku: pre 10 l vody 25 ml amoniaku. Na perie sa pôsobí kompozíciou. Môžete pripraviť roztok na zalievanie pôdy, ale musí sa aplikovať pred výsadbou rastlín.

Kedy žať a ako uchovávať zimný cesnak

Predpokladá sa, že sto dní stačí na dozretie zimného cesnaku. Zvyčajne sa zberá koncom júla a začiatkom augusta. A jar - na konci augusta až septembra. Nie je ťažké určiť mieru dozrievania, stačí poznať niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • dolné listy stonky (alebo všetky listy a stonky) sú žlté a suché;
  • v zimnom období sa cesnak na určovanie zrelosti často ponecháva na niekoľkých žiarovkách: keď sa narovná a kvetenstvo sa otvorí, cesnak je zrelý;
  • vykopať pár cibule. Šupky na nich by mali byť úplne suché, fialovej farby. Cesnak je dobre skladovaný, ktorý má tri vrstvy plev;
  • laloky by mali byť dobre tvarované, elastické a ľahko od seba oddeliteľné, ale nemali by sa rozpadať;
  • v cesnaku, ktorý nie je streľbou, sa obyčajný golier obyčajne stáva suchým, ľahko sa oddelí od klinčekov.

Skladovanie zimného cesnaku

Dôležitou podmienkou dlhodobého skladovania cesnaku je včasné a správne zber. Žiarovky by sa nemali vykopávať oveľa skôr alebo neskôr. Cesnak nesmie dozrievať. Je lepšie ho vykopať o pár dní skôr a nechať dozrieť, keď zaschne, pretože prezretý cesnak v zemi sa rýchlo začne hniť.

Cesnak vyberte opatrne, dávajte pozor, aby ste klinčeky nepoškodili. Je potrebné nevyťahovať, ale vykopávať - ​​napríklad lopatou. Zem sa zo žiaroviek ručne odstráni. Neprekĺzajte ho do lopaty ani na vás neskladajte žiarovky - to ich poškodí a už nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie.

Po tom, čo sa cesnakové hlavy sušia vonku v tieni alebo v dobre vetranej miestnosti, spolu s vrchmi, cibuľou dole. Tým sa zlepší chuť cesnaku, pretože všetky živiny preniknú z listov a stoniek do hlavy. Celé nepoškodené žiarovky úplne zakryté plevami sa odložia na uskladnenie.

Tajomstvo zimnej starostlivosti o cesnak na jar

Optimálne skladovacie podmienky pre cesnak

Žiarovky by sa mali skladovať na tmavom mieste, pri teplotách od -2 do +2 stupňov a vlhkosti nižšej ako 80%. Je vhodné zbaviť sa ovocia nadmerného prívodu vzduchu.

Cesnak môže byť uložený v pivnici alebo pivnici, zavesený vo vrkočoch. Skladujte v kartónových alebo preglejkových debnách. Cesnak môžete skladovať v apartmánoch. Aby ste to dosiahli, položte ju vo vrstvách do pohárov ako celok alebo rozložte na plátky bez odstránenia šupky. Najskôr sa nádoby pripravia, umyjú a dôkladne vysušia. Ako materiál na liatie môžete použiť soľ, múku, cibuľové šupky, expandovaný vermikulit, popol.

Lúpané klinčeky sa skladujú v oleji. Namáčajú tiež strúčiky cesnaku do parafínu - takto sa skladujú dlhšie. Ďalším spôsobom je skladovanie v sterilných nádobách s pevne uzatvoreným vekom na chladnom mieste. Alebo v textilnom vrecku nasiaknutom fyziologickým roztokom a vysušeného. Najdlhšou metódou skladovania je zmrazenie alebo sušenie na ochucovanie.

záver

Cesnak je cibuľovitá rastlina, cenná pre svoju chuť, liečivé vlastnosti a zloženie vitamínov a minerálov. Nie je ťažké pestovať a udržiavať ju. Kultúra sa pestuje na vlastnom pozemku pre osobné použitie aj v priemyselnom meradle.

Na úspešnú kultiváciu stačí dodržiavať jednoduché agrotechnické pravidlá. Je dôležité venovať osobitnú pozornosť starostlivosti o cesnak po zime. Potom zabezpečte dostatočné zalievanie, včasné kŕmenie, uvoľnite a odstráňte burinu podľa potreby - a cesnak vás poteší vynikajúcou úrodou.

Pridať komentár

záhradné

kvety